Gündem:
'SÖZDE' ERGENEKON TEMYİZ DURUŞMASI DAKİKA-DAKİKA

'SÖZDE' ERGENEKON TEMYİZ DURUŞMASI DAKİKA-DAKİKA

Duruşma için saat 09.45 sıralarında mahkeme heyeti, sanıklar ve izleyiciler yerlerini aldı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Yalçın Küçük ve CHP milletvekili Mustafa Balbay'ın da aralarında olduğu biçok sanığın salonda olduğu görülüyor. Danıştay cinayeti sanığı Alparslan Arslan'ın tutuklu olduğu için salona gelmediği öğrenildi. Mahkeme başkanı "günaydın" diyerek duruşmaya başladı. Sanıkların ve avukatların yoklaması yapıldı.

İŞTE YARGITAY'DA GÖRÜLEN "ERGENEKON" TEMYİZİ DURUŞMASINDA GÜNBOYU YAŞANANLAR

Güncelleme: 17:20


Alaaddin Sevim İnternet Andıcı davasından yargılandığını anlatıp, "bunca yıl millete hizmet ettim ama milleti yıkma planı yapıyor dediler. Benden milletime zarar gelmez" dedi. Sevim konuşmasının sonunda duygu yüklü bir savunma yaptı. Mahkemeden herhangi bir talebi olmadığını belirten Sevim şu sözleri söylerken gözleri doldu: "Hayır bir talebim var. 2 çocuğum var. Ömrüm denizaltılarda geçti. Şu kürsü kadar bir masam oldu. Hapisler koymadı ama o zaman 8 yaşında olan büyük oğlumun yazdığı bir şey vardı. Umarım bir gün dünya tersine döner. Seni yargılayanlar yargılanır. Her ne kadar dünya tersine dönmüş olsa da işler yoluna girmiş olur. Oğlumun Türk adaleti ile ilgili imajı bu. Tek isteğim bu imajın düzeltilmesi".


Danıştay cinayetini işleyen Alparslan Aslan'ın avukatı ise müvekkilinin 9 yıl 5 ay tutuklu kaldığını söyledi ve tahliye talep etti.


Dava yarın sabah İlker Başbuğ’un avukatının savunmasıyla devam edecek

Güncelleme: 16:50

Alaattin Sevim'in Avukatı Murat Ergün savunmasına başlamadan önce, "Mustafa Kemal'in kahraman askeri Muzaffer Tekin ve sözde örgütün kasası diye Silivri'ye atılan cenazesini belediyenin kaldırdığı Kuddusi Okkır başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm sanıkların önünde saygıyla eğiliyorum" dedi. Mahkeme Başkanı Eyüp Yeşil’in, “Uzun bir yargılama sürecinden geçtiniz" dediğini hatırlatarak şunları söyledi: "Hayır yargılama sürecinden geçmedik, yargı-lama sürecinden geçtik. Adil yargılanmadık, adi yargılandık. TCK, CMK, Anayasa, AİHM, TKM geçerli değildi, bir fiili durum vardı. Sizden bu yokluğun tespitini istiyorum. Bozarsanız yargılama o zaman başlayacak. O yapılanlara yargılama demek, ölenlerin ruhuna hakarettir, bundan sonra da yapılmasının önünün açılmasıdır. Yargılanmadık, o yüzden çıkan sonuç bir karar değildir. Tek isteğim yapılanın hukuksuzluk olduğunu tespit etmenizdir.”

Güncelleme: 16:10

Tuncay Özkan'ın Avukatı Çörtoğlu Silivri duruşmalarında yaşananları anlatırken bazı duruşma görüntülerinin imha edildiğini öne sürdü. Çörtoğlu,"Bulabilirseniz o görüntüleri, özellikle 13 Aralık 2012'deki duruşmayı izleyin" dedi. Özkan'ın diğer Avukatı Hüseyin Ersöz de karanlık bir dönemden geçtiklerini ancak kamu vicdanında aklandıklarını söyledi.

Avukat Ersöz yasal 15 günlük süre aşılarak yazılan gerekçeli kararın yoklukla malul olduğunu belirterek buna ilişkin bilirkişi mütaalası sundu.

Güncelleme: 15:45

Duruşmaya verilen aranın ardından Mahkeme Başkanı, suç tarihine ilişkin tartışmaya açıklık getirdi. Başkan şunları söyledi: “Tebliğname bağlayıcı değil. Bu Cumhuriyet Başsavcılığının görüşü, biz uymak zorunda değiliz. Suç tarihi, suçun vasfı zaten tartışılıp karara bağlanacak. Anladığımız kadarıyla Başsavcılık en son tanzim edilen iddianameye göre bu tarihi belirlemiş. Bunları kararımızda değerlendireceğiz.”

Duruşma Tuncay Özkan’ın Avukatı Ahmet Çörtoğlu’nun savunmasıyla devam ediyor.

Güncelleme: 15:30

Duruşmada suç tarihine ilişkin bir tartışma çıktı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebliğnamesini okuyan savcı "2009 ve öncesi" olan suç tarihini "2011 ve öncesi olarak tavzih ettiklerini (değiştirdiklerini) söyledi. Bunun üzerine Avukat Dursun Yaslıkaya duruma itiraz etti. "Suç tarihi gerekçe bildirilmeden değiştirilemez" diyen Yaslıkaya'nın bu talebini mahkeme uygun buldu. Savcıdan nedenini açıklamasını istedi. Savcı "uzun bir dosyayı inceledik. Tebliğname imzadan çıktıktan sonra yeniden değerlendirdik. Birleşen dosyalardan en son dosyayı dikkate alarak tavzih ettik. En son suç tarihini esas aldık" dedi. Bunun üzerine Avukat Yaslıhan "belimizi kıran bu zaten. Bu davada birbiriyle ilgisiz 22 dava çuvala kondu" dedi. Mahkeme karar vermek için 20 dakika ara verdi.

Güncelleme: 14:50

Duruşma sürerken Mahkeme Başkanı’ndan söz isteyen sanık Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu randevulu hastalarının beklediğini, savunmasını pazartesi günü yapmasının ve o güne kadar duruşmaya gelmemesinin mümkün olup olmadığını sordu. Başkan Eyüp Yeşil,”Bizim için sorun yok. Bulunmanız şart değil ama süreci takip edin” karşılığını verince Hilmioğlu duruşmadan ayrıldı.

Güncelleme: 13:55

Duruşmanın öğleden sonraki bölümü saat 13.35'de Hurşit Tolon'un savunması ile başladı.

Tolon,"Bu davada ömrünü ülkesine adamış vatanseverler terörist, darbeci gibi gösterilmek suretiyle TSK hedef alınmıştır. Görülen odur ki, sanal bir terör örgütü yaratılarak TSK'nın yargılanması amaçlanmıştır. Bizler boğazlanmaya çalışılırken aslen ülkemiz boğazlanmıştır. Bu dosya esasen Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasıyla ilgili bir dosyadır. Anlaşılan ülkenin bölünmesine ve emperyalistlerce yağmalanmasına karşı ve anayasaya bağlı, hele de Atatürk'ü seviyorsanız siz tescilli Ergenekoncu, yeriniz de Silivri demektir" şeklinde konuştu.

Hurşit Tolon, soruşturma ve kovuşturma süresince maruz kaldığı hukuksuzlukları anlattıktan sonra, “73 yıllık yaşamımda yapmaktan utandığım, çekindiğim hukuka aykırı hiçbir eylem ve işlemim olmadı. Ergenekon davasında atılı suçu da işlemedim. İşlemediğim bir suçu savunmak için huzurunuzda bulunuyorum" dedi. Tolon savunmasını,"Gasp edilen hürriyetimin iadesi için mahkemenin kararlarının bozulmasını ve düzmece suç delillerini üreten ve kullananların ivedilikle tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyorum" diye tamamlandı. Tolon'dan sonra avukatı İlkay Sezer savunma yaptı.

Güncelleme: 12:35

TGB Eski Genel Başkanı Adnan Türkkan ise davada TGB eylemlerinin suç gibi gösterilmeye çalışıldığını söyledi. "Türk gençliğinin Cumhuriyete, vatana ve vatanın birliğine sahip çıkması mahkum edilmek isteniyor" diyen Türkkan, "Bunu kabul etmiyorum görevimi aynı kararlılıkla sürdürüyorum" dedi. Söz konusu davayı hazırlayanların örgüt olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Türkkan "Beni gözaltına alarak ifademi alan ve hakkımda iddianame yazan Zekeriya Öz şu an bir kanun kaçağı" dedi.

Güncelleme: 12:20

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 10 dakika süren savunmasında, “Örgüt yok, lider yok, program yok. Tüm deliller imal edilmiştir. Yapan F suç örgütüdür, Cumhuriyet savcısı değil. Davayı anlamamız lazım, Mehmetçik vuruluyor, mayınlar döşeniyor, yollar kesiliyor. İşte bu suçların işlenmesi için Ergenekon, Balyoz tezgahlandı. Vatanımızı bölmek parçalamak için iki kuvvet hedef alındı. TSK ve Vatan Partisi. Mehmetçik ve Türk milleti sizden adil bir karar beklemektedir. Bu kararı vereceğinize güveniyorum” dedi.

Perinçek mahkemeden davanın esasına girerek bozma kararı vermesini talep etti. Perinçek'in avukatlarının kısa talep konuşmasının ardından Adnan Türkkan savunmasını yapmak üzere kürsüye çıktı.


 Fotoğraf Twitter Kaynaklıdır

Güncelleme 12:10


Duruşma 11.50'de başladı. Başkan bazı avukatların itirazını cevaplarken, Silivri duruşmalarını kastederek,"süreç zaten normal gitmemiş" dedi ve dilekçesi bulunamayan 2 sanık için duruşmalı yargılamayı kabul etti. Başkan mazereti nedeniyle ilk savunmayı Doğu Perinçek’in yapmasını kararlaştırdı. Saat 12.00’da Perinçek kürsüye çıktı heyete yönelik ilk sözü,"size güveniyoruz" oldu.

Güncelleme: 11:40

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in talebi üzerine yarın sabahki ilk savunmayı Avukat Sezer'in yapacağı öğrenildi.

Güncelleme: Saat 11:25

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve usul yönünden bozma talep edilen tebliğnamenin okunması tamamlandı.

Güncelleme: 10:50

Raportörün raporunun okunması tamamlandı. Savcılık tebliğnamesinin okunmasına başlandı.

Güncelleme: 10:25

Sanık ve avukatların yoklaması bitti. Başkan Eyüp Yeşil “Cumhuriyet tarihinin bizim bildiğimiz en büyük dosyalarından biri. Son celsedeki DVD’yi izledik, oldukça sıkıntılı bir süreçten geçildiği görüldü” diyerek duruşmanın şekli ve takvimi hakkında bilgi verdi. Başkan,”Yargı camiası ve ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.

-Sanıkların isimlerine göre alfabetik sırayla savunma yapacakları açıklandı.
-Cuma hariç haftanın 4 günü savunma yapılacağı açıklandı.
-Duruşmalar 09.30'da başlayacak ve 17.30'da sona erecek.
-Mahkeme başkanı duruşmaların çabuk sonlanması için savunmalarda tekrarlardan kaçınılması konusunda sanık ve avukatları uyardı.
-Heyetin kadın üyesi raportörün dosya hakkında hazırladığı raporu okuyor.
-Daha sonra tebliğnamenin okunması ve savunmalara geçilmesi bekleniyor.

Güncelleme: 10:11

Sanık emekli Albay Fuat Selvi avukatı olmadığını, aynı zamanda avukat olduğu için savunmasını kendisinin yapmak istediğini söyleyince başkan avukatının bulunmasının zorunlu olduğunu hatırlatıp,"Ya mevcut avukatlardan biri alsın ya da barodan isteyelim" dedi. Selvi'nin avukatlığını Celal Ülgen üstlendi. Avukatı olmayan sanıklardan Kemal Aydın da barodan avukat İstenmesini talep etti.

İşte Doğu Perinçek’in savunmasının tam metni:

Ergenekon Davasını hukuk içinde anlama olanağı bulunmuyor.

Bu davayı ancak bugün yaşadıklarımızla anlayabiliriz. Türkiyemizin Güneydoğu bölgesinde ABD’nin “Kara gücüm” dediği Bölücü Terör Güneydoğu bölgemizde bazı otorite alanları oluşturduysa, yol kesiyorsa, mayın döşeyebiliyorsa, Mehmetçiği kurşunlayabiliyorsa, Ergenekon tertibinin sonuçlarıdır ve devamıdır.

Bu dava, ABD’nin Millî Devletimizi yıkıma uğratma ve vatanımızı parçalama planları içinde anlaşılabilir. Bunun yerine getirilmesi için, Türkiye’nin direnme kalelerinin yıkılması gerekiyordu. ABD’nin operasyon örgütü olarak görev yapan F Gladyosu, hedeflerini de bu kapsamda belirlemiştir.

Ergenekon Davasında başlıca iki örgütlü güç hedef alınmıştır. Biri, Türkiye’nin bölünmeyi önleyecek yaptırım gücü olan, Türk Silahlı Kuvvetleri’dir.

İkincisi de, bölünmeye karşı kararlı olarak direnen, İşçi Partisi, bugünkü adıyla Vatan Partisi’dir.

KURULUŞ YOK ÖRGÜT YOK LİDER YOK

TOPLANTI YOK EYLEM YOK

ÇÜNKÜ ÖRGÜT YOK


Ceza Yargısı, bireyin suç olarak tanımlanan eylemini yargılar.

İddianameye bakıyoruz, suç tarihi bütün sanıkların göz altına alınma tarihleridir. Örgütün kuruluşunu, toplantılarını, eylemlerini belirleyen bir suç tarihi yok.

Çünkü örgütün kuruluşu yok.

Örgütün organları yok.

Örgütün lideri yok.

Örgütün toplantısı yok.

Örgütün faaliyeti yok.

Özeti: Örgüt yok.

Olmayan bir örgütün davasıdır bu Ergenekon dedikleri.

Örgüt olmadığı için, bütün kanıtlar uydurmadır. F Örgütü tarafından özel imalathanelerde üretilmiştir.

Evet suç vardır. O suç, F Örgütünün Türkiye’yi karşı işlediği büyük suçtur.

Bu nedenle hakkımızda verilen hükümler, Türk yargısının eseri değildir. F Örgütünün tertibi vardır. F savcıları vardır ve F yargısı vardır.

Bu nedenlerle hükümlerin usulden değil, esastan bozulması hukukun gereğidir.

Yalnız hukukun değil, Cumhuriyetimizi savunmanın ve vatan bütünlüğümüzün gereğidir.

Yargıtay’ın vereceği hukuki karar, vatanı savunan Mehmetçiğin beklediği karardır.

Saygılarımla.

NE OLMUŞTU

Birbiriyle ilgisiz onlarca dosyanın birleştirildiği davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sadece usulden bozma talep ederken, yargılamayı yapacak olan Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin özellikle Danıştay cinayeti ve Yüce Divan'da yargılanması gereken Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ hakkında vereceği karar merakla bekleniyor. Davada 3 de milletvekili var; Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Dursun Çiçek. Özkan ve Çiçek müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Silivri 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sanıklara ceza yağdırılan dava dosyası temyiz için Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Zekeriya Samancı tarafından 6 Mayıs 2015'te hazırlanan 91 sayfalık tebliğnamede, usül yönünden bozma talep edildi. Tebliğnamede, “Hükmün açıklanma aşamasına kadar yasaya aykırılık yok” denmesi dikkat çekerken, bozma gerekçesi olarak şu hususlara yer verildi:

- Hükmün açıklanmasına yedek üyelerin de katılması
- Bazı sanıkların ek iddianname düzenlenmeksizin cezalandırılması
- Duruşmada hazır edilen tanıkların dinlenmemesi
- Karar duruşmasında Yalçın Küçük'ün avukatının olmaması
- İlker Başbuğ'un son sözünün sorulmaması

Dava dosyasında 260 sanığın ismi yer alıyor. Bunlardan 163'ü hakkında beraat veya 10 yılın altında cezaya hükmedilirken, 94'ü 10 yılın üstünde cezalara çarptırıldı.

Yargıtay'daki duruşmada sadece 10 yılın üstünde cezaya çarptırılan ve temyiz için zamanında başvuran 62 sanık ve avukatı duruşmalarda savunma yapabilecek. Diğer sanıkların durumu ise dosya üzerinden incelenecek.

Ergenekon kararının açıklanmasından sonra da hayatını kaybedenler oldu; Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Muzaffer Tekin ile Ünal İnanç, Arif Doğan, Fatih Derdiyok, Hüseyin Görüm, Mehmet Koral, Kemal Yavuz ve Salih Kunter. Bu isimler hakkındaki kamu davasının düşürülmesi kararlaştırıldı.ODA TV
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

VATAN PARTİSİ SEÇİM BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI
Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Dr. Doğu Perinçek, partisinin Merkez Yürütme Toplantısı...

Haberi Oku