Gündem:
EMİN ÇÖLAŞAN, DOĞU PERİNÇEK'ten NASİBİNİ BÖYLE ALDI!
EMİN ÇÖLAŞAN, DOĞU PERİNÇEK'ten NASİBİNİ BÖYLE ALDI!

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan'ın HDP yazısına Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'ten yanıt geldi.


Doğu Perinçek
, Aydınlık gazetesindeki köşesinde Çölaşan’ın Pazar günkü yazısını eleştirirken şunların altını çizdi;

“Hayret! Atatürkçü olmakla tanınan yazarlarımız PKK’yı parlatma kampanyasına başladılar. Erdoğan düşmanlığından bölücülüğe el uzatma noktasına gitmek çok şaşırtıcı. Erdoğan düşmanlığı yapalım derken Erdoğan’ın suç ortaklarını ve bölücü anayasa girişimini destekliyorlar.”

Emin Çölaşan, Pazar günkü yazısının HDP ile ilgili bölümünde şunlara değinmişti:

"Bazıları yüzde 10 barajını aşacağını, bazıları ise aşmasının zor olduğunu savunuyor. Yapılan bütün -ciddi ve ciddiyetten yoksun- anketlerde HDP’nin oy oranı yüzde 9’la 11 arasında çıkıyor. Bu parti ilginç bir ilgi odağı oldu. Hiç ummadığım bazı kimselerden bile “Seçimde oyum onlaradır” sözlerini sıkça duyuyorum" diyerek şöyle devam etmişti; "Bazılarına göre bu durumda AKP, 30 ile 40 arasında milletvekili yitirecek ve tek başına iktidar olamayacak. Varsayalım HDP başarısız oldu ve Meclis’e giremedi. Ya da diyelim ki bu olanağı yüzde 9-9.5 gibi küçük bir farkla elinden kaçırdı. O takdirde kızgın kitlelerin sokağa döküleceğini ve özellikle Güneydoğu’da sokak hareketlerinin yoğunlaşacağını tahmin ediyorum…"


Köşesinde Semih Çetin’in Çölaşan’la ilgili yazısından da alıntı yapan Doğu Perinçek’ın “Emin Çölaşan nereye?” başlıklı yazısı şöyle:

EMİN ÇÖLAŞAN NEREYE?

“Hayret! Atatürkçü olmakla tanınan yazarlarımız PKK’yı parlatma kampanyasına başladılar. Erdoğan düşmanlığından bölücülüğe el uzatma noktasına gitmek çok şaşırtıcı. Erdoğan düşmanlığı yapalım derken Erdoğan’ın suç ortaklarını ve bölücü anayasa girişimini destekliyorlar. Bu konuda Emekli Tümamiral Semih Çetin aydınlatıcı bir yazı kaleme aldı. Yazıyı aynen köşemize alıyoruz: 


SEMİH ÇETİN’İN YAZISI 

HDP Gerçekleri  


Sayın Emin Çölaşan’ın pazar günkü yazısının başlığı böyleydi. Güncel bir konu, yazan da en sevdiğim köşe yazarlarından birisi olunca pazar günü ilk onu okudum. Günlerdir “AKP’yi düşürmek için HDP’ye oy verin” propagandası yapan “Yetmez ama evet” takımına cevap yazısı olduğunu düşünerek... 

Kendi cümleleri ile şöyle diyor Sayın Çölaşan; 

“O halde bir kez daha özetlemeyi gerekli görüyorum: 

HDP yüzde 10’u aşamazsa sokak olayları ve terörün tırmanışı. 


Aşarsa, sonrası bilinmiyor. 

Ancak AKP ile pazarlık masasına oturup başta “Al sana başkanlık, ver bana özerklik” konusunda destek vereceği kesin... 


Çünkü böyle bir pazarlığı ne CHP, ne de MHP yapabilir.”  

“Eğer bu iktidara, yolsuzluklara, pisliklere karşıysan, oyunu ya CHP’ye ver ya da MHP’ye...  


HDP barajı aşarsa sorun yok ama aşıp aşmayacağı belli değil. Aşamazsa oyun boşa gider, AKP’ye ve Tayyip’e vermiş olursun.” 

Bu cümlelerden hareketle bazı internet sitelerinde “Çölaşan HDP’ye oy vermeyin diye uyardı” yorumları yapılıyor.Kötü bir alışkanlığım var. Bu tür makaleleri okuduktan sonra satır aralarına bilinçli olarak gizlenmiş veya istemeden de olsa yazının maksadını aşan mesajlar içerip içermediğine bakarım. 


Bu yazıyı da defalarca okudum. Ama empati yaparak. Ülkeyi yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar ülkesi haline getiren baskıcı bir iktidara son vermek için HDP’ye oy vermeyi düşünen kararsız bir seçmen gözüyle okudum. Çünkü yazarın aşağıdaki ifadelerinden de anlaşılacağı gibi bu yazı aslında onlara yazılmış.  

“Hiç ummadığım kimselerden ‘Oyum bu sefer HDP’ye’ sözlerini duymaktayım. Ya da daha ılımlı yaklaşıp kararsız olduğunu söyleyenler var ve soruyorlar: ‘HDP’ye versek ne dersiniz?’” 


Yazının girişinde, anketlerde HDP’nin oy oranının yüzde 9 ile 11 arasında çıktığı belirtilerek HDP barajı geçerse ve geçmezse nasıl gelişmeler yaşanacağı açıklanmış. 

Şimdi bu veriler ışığında AKP’den kurtulmak için HDP’ye oy vermeyi düşünen kararsız seçmen olarak acaba bu makaleden nasıl bir mesaj alırım?  


Sıralayalım: 

HDP baraja dayanmış. Çok az bir oy farkıyla barajın üstüne de çıkabilir, altında da kalabilir. Yazar; halkı yönlendirmek için kasıtlı olarak üzerinde oynandığı gerekçesiyle çok defa eleştirdiği anketleri bu kez güvenilir bulmuş olmalı ki bu rakamları köşesine almış. 


HDP yüzde 10’u aşamazsa sokak olayları ve terörün tırmanışı. Yazar öyle diyor. Çizdiği tabloya bakın: 

“Varsayalım HDP başarısız oldu ve Meclis’e giremedi. 


Ya da diyelim ki bu olanağı yüzde 9-9,5 gibi küçük bir farkla elinden kaçırdı. 

O takdirde kızgın kitlelerin sokağa döküleceğini ve özellikle Güneydoğu’da sokak hareketlerinin yoğunlaşacağını tahmin ediyorum... 


Zira Türkiye gergin... Toplumun bütün kesimleri gergin... 

En ufak bir kıvılcım sonrasında toplumsal olayların yeniden ve hızla başlayacağı tahmin ediliyor. 


İşte o zaman Kürtçülük-bölücülük hareketleri çok daha büyük bir ivme kazanacak, AKP iktidarı tarafından yaratılan canavar, sahibini boğmak için elinden geleni ardına koymayacaktır.” 

Allah muhafaza!  


Aşarsa sorun yok. Yazar öyle diyor. Hangi yazar? Bugüne kadar HDP ve devamı olduğu diğer partileri terör örgütü PKK’nın Meclis’teki temsilcileri olarak eleştiren ve bu konuda onlarca yazı yazmış olan yazar. Ayrıca AKP ile HDP arasında özerklikten tutun da Öcalan’ın serbest bırakılmasına kadar uzanan zorlu bir pazarlık süreci olacağını söylüyor. Bence bu süreç AKP’yi daha çok yıpratır. 

O zaman ben de; “Bir omuz atalım da şu HDP barajı geçsin” demez miyim? Derim... Düşünsenize nasıl olacaksa hem ülkeyi AKP’den kurtarıyorum hem de PKK terörü nedeniyle şehirlerin yangın yerine dönmesini engelliyorum. Kaymaklı ekmek kadayıfı anlayacağınız.  


Üstelik iki gün önce Sayın Bekir Coşkun da benzer bir yazı yazmış. Yaşasın sonunda kararsızlıktan kurtuldum. Benim oyum HDP’ye! 

Peki, HDP’ye oy verdim, işler umduğum gibi gitmedi! Hatta daha kötü oldu. O zaman ne yaparım? 


Aman boş ver canım, bu ülkenin aydınları var! Nasılsa bir yol gösteren bulunur...”


Haber Habere
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Hasan ozcik 5 yıl önce

sayin perincek sizde apoyla gorusmustunuz unuttunuzmu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

"YERİ ENDİŞE VERİCİ"
Marmara Denizi'nin Tekirdağ açıklarında saat 16.38'de bir deprem gerçekleşti. Uzmanlar deprem...

Haberi Oku