Gündem:
ERDOĞAN'IN İSVİÇRE'DE 8 HESABI VAR MI?
ERDOĞAN'IN İSVİÇRE'DE 8 HESABI VAR MI?

Wikileaks belgelerinde yer alan“Başbakan Erdoğan’ın İsviçre’de 8 ayrı hesabı olduğu” iddiası tartışılmaya devam ediyor.

Başbakan Erdoğan, bu zamana kadar iddialarla ilgili olarak kendisine yöneltilen sorulara somut bir yanıt vermedi.

Erdoğan’ın İsviçre Bankası’nda hesabı olduğu iddiası; 30 Aralık 2004 tarihli Wikileaks belgesinin 21. maddesinde ABD eski Büyükelçisi Edelman tarafından ABD’ye bildirilen şu notla gündeme geldi:

“AKP, yolsuzlukların kökünü kazıyacağını söyleyerekten iktidara geldi. AKP’ye yakın olanların anlattığına göre, ilişkilerdeki çatışmalar ya da partinin ulusal, bölgesel ve yöresel, ve bakanların yakın aile fertleri arasında ciddi çıkar ilişkisi ve çatışma olduğu söyleniyor. İki ayrı kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var. Oysa Erdoğan bunları oğlunun düğününde gelen hediyeler ve dört çocuğunun okul masraflarını ödeyen Türk işadamından kaynaklandığını söylüyor. Bu ise çok yüzeysel bir açıklamadır”

CHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart; Türkiye gündeminde büyük etki yaratan ve hâlâ cevaplanmayan bu soruyu yeniden gündeme taşıdı.

Atilla Kart; Erdoğan’ın iddialara yanıt vermemesi üzerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yazılı olarak cevaplandırması için bir soru önergesi verdi.

Başbakan’ın böyle bir ağır suçlama açıklık getirmemesini kabullenmenin mümkün olmadığını belirten Atilla Kart; “Duyarlı ve halka saygı duyan her siyasetçinin, kamuoyuna bu türlü iddia ve suçlamalar yansıdığı takdirde, hemen kamuoyunu bilgilendirmesi ve açıklama yapması gerekirken; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu güne kadar bu konularda hiçbir somut açıklama getirmediği görülmektedir” dedi.
CHP milletvekili Atilla Kart; 6 Mart 2014 tarihinde düzenledikleri basın toplantısında; Başbakan Erdoğan ve aile bireyleriyle ilgili yolsuzluk iddialarını dile getirdiklerini vurguladı.

Atilla Kart toplantıda; Başbakan ve 2. dereceye kadar olan kan ve sıhrî hısımları ile gelinleri ve damatlarının, kamuoyunda “Varlık Barışı” adıyla bilinen 6486 sayılı yasadan yararlanmak için, herhangi bir başvuruda bulunup – bulunmadıkları sorularını ve bağlı iddiaları söylediğini belirtti.

ATİLLA KART: DENİZ BAYKAL’IN YAPTIĞI GİBİ ERDOĞAN’IN DA AÇIKLAMA YAPMASI GEREKİR

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın yaptığı gibi Erdoğan’ın da, kendisiyle ilgili olarak dile getirilen bu iddia ve suçlamalara mutlaka açıklama getirmesi gerektiğini söyleyerek “Türkiye Cumhuriyetinin saygınlığını ihlal eden bu ve benzeri suçlamalara karşı; hesabının olmadığına dair resmi nitelikte bir belgenin temin edilip, kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunluluğu vardır” dedi.

Başbakan’ın ve Hükümet’in iddia ve suçlamalarla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmaması karşısında; bu kez iddiaların soru önergesine konu yapıldığını ve önerge ile Hükümet Sözcüsü- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yöneltildiğini ifade eden Atilla Kart; “Bülent Arınç’ın ‘Muhatap olmadığı’ gerekçesiyle önergeyi TBMM Başkanlığına iade etmesi üzerine, soru önergesi Kanunlar ve Kararlar Müdürlüğü tarafından 13 Mayıs tarihi itibariyle Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilmiştir. 15 gün içinde cevap verilmemesi sebebiyle, önerge TBMM Başkanlığı tarafından 29 Mayıs tarihinde ‘tekid’ edilmiştir. 7 Haziran tarihine kadar cevap verilmediği takdirde, önerge ‘Gelen Kağıtlar’ listesinde yayımlanacaktır” dedi.

CHP milletvekili Atilla Kart; Erdoğan’ın iddialara ve soru önergelerine cevap vermek durumunda olduğunu vurgulayarak Erdoğan’ın; egemenliğin kaynağı olan TBMM’yi kaale almadığını, halka ve milli iradeye saygı göstermediğini belirtti.
Sözü edilen kriptolarda Erdoğan’ın, uluslararası boyutu olan iş ve ihalelerde “rüşvet aldığı” yönünde suçlamalar olduğuna dikkat çeken Atilla Kart; “17 Aralık süreciyle üstü örtülemez hale gelen yolsuzluk bulguları göz önüne alındığında; iş bu önerge konusu olan iddiaların daha da ciddiyet kazandığı görülmektedir” dedi.
 
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Bülent Arınç’a şu soruları yöneltti:

“1) Wikileaks belgeleri, The Times ve Türkiye’deki bir bölüm medyada Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’deki bankalarda milyar dolarlar seviyesinde gizli hesaplarının bulunduğu ısrarla ifade edilmesine rağmen; R.Tayyip Erdoğan bu yayın organları aleyhine neden yasal yollara başvurmamaktadır? Ya da İsviçre mercilerinden, bu yönde resmi belge alma girişiminde bulunmamaktadır?

 2- Maliye Bakanlığı’nın 01.09.2009 tarihli açıklamasına göre; artık Gelir İdaresi Başkanlığı ya da MASAK gibi Kuruluşlar, gizli hesaplar konusunda doğrudan bilgi isteme başvurusu yapabileceklerine göre; Türkiye neden bu yönde başvuruda bulunmamaktadır? Bu yönde başlatılan çalışmalar neden durdurulmuştur?

3-  “Varlık Barışı” yasası olarak bilinen 6484 sayılı Yasanın 13 ve ilgili maddelerini esas alarak ; R.Tayyip Erdoğan ve 2. dereceye kadar kan ve sıhri hısımları ile gelinleri ve damatları; bu Yasadan yararlanmak için herhangi bir başvuruda bulunmuşlar mıdır?

4- R.Tayyip Erdoğan tarafından, İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu başkanlığında kurulduğu ifade edilen , Başbakan ve AKP adına hem yurt içinde ve hem de uluslararası zeminde Yargı yollarına başvuracağı bildirilen bu Komisyon, bu güne kadar neden hiçbir çalışma yapmamıştır? Komisyon herhangi bir çalışma yapmış ise, bu çalışmanın sonuçları kamuoyundan neden gizlenmektedir?

5- Dönemin Manisa Milletvekili Bülent Arınç, Ekim 2008 tarihinde yurtdışına gitmiş midir? Gitmişse hangi ülkeye, hangi sebeple gitmiştir?”
ODA TV
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

İKİ PARTİDEN KONGRE KARARI
6'lı masanın iki ortağı; İYİ Parti ve Saadet Partisi, Genel İdare Kurulları'nı topladı. İki...

Haberi Oku