Gündem:
HDP MİTİNGİNDE PATLAMA
HDP MİTİNGİNDE PATLAMA

Diyarbakır'da HDP'nin İstasyon Meydanı'nda düzenlediği miting sırasında patlama meydana geldi.

VALİLİK: CAN KAYIPLARINA HAZIR OLUN

DİHA'nın haberine göre, Diyarbakır Valiliği, 3 Haziran günü Emniyet Müdürlüğü'ne gönderdiği resmi yazıda, HDP mitinginin yapılacağı bugün için alınacak "güvenlik tedbirleri" kapsamında diğer bazı kurumlarla birlikte "Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği'nden muhtemel yaralanma veya can kayıplarına karşı tüm kapasitenin gözden geçirilerek lüzumu halinde kurumların hazır olacak iç düzenlemelerin yapılmasını" istendi.

İşte o yazı:
ERDOĞAN'DAN PATLAMA MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'nin Diyarbakır'daki mitinginde meydana gelen patlamayla ilgili olarak İçişleri Bakanı, Diyarbakır Valisi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i telefonla ayrı ayrı arayarak bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstikrar ve güven ortamına gölge düşürmeye yönelik her türlü girişime karşı müteyakkız durumdaki devletimizin ilgili birimleri, Diyarbakır'daki son olaya ilişkin inceleme ve soruşturmayı da hassasiyetle yürütmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP'nin Diyarbakır mitinginde meydana gelen patlama dolayısıyla mesaj yayımladı.

Diyarbakır'da HDP'nin mitingi esnasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlar olduğunu derin bir teessürle öğrendiğini belirten Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: "Türkiye'de pazar günü yapılacak seçimler öncesinde, demokrasimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamını bozmaya yönelik bu tür provokasyonlara karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmaları büyük önem arz ediyor. İstikrar ve güven ortamına gölge düşürmeye yönelik her türlü girişime karşı müteyakkız durumdaki devletimizin ilgili birimleri, Diyarbakır'daki son olaya ilişkin inceleme ve soruşturmayı da hassasiyetle yürütmektedir. Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum."

KILIÇDAROĞLU DEMİRTAŞ'I ARADI

Twitter hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Diyarbakır'da yaşanan menfur olayı kınıyor, üzüntülerimi bildiriyorum. Allah'tan yaralılar için acil şifalar diliyorum ve herkesi sükunete davet ediyorum. Unutulmasın ki milyonlarca oy bile tek bir canın karşılığı olamaz." dedi Ayrıca seçim çalışmalarını İzmir'in ilçelerinde sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP mitingindeki patlama dolayısıyla Diyarbakır Valisi'ni telefonla arayıp bilgi aldı. Ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

HDP'Lİ ALTAN TAN: AMAÇ SEÇİMLERİ ERTELETMEKTİ

HDP’li Altan Tan, CNN Türk’te konuştu. Diyarbakır’da HDP mitinginde yaşanan patlamayla ilgili konuşan Tan “AKP Diyarbakır’dan milletvekili çıkaramayacak verilen en güzel cevap bu olacak” dedi.

Yaşananların tam bir provokasyon olduğunu ifade eden Tan, Diyarbakır halkını sakin olmaya çağırdı ve “Öfkenizi sandığa gömün” dedi.

Saldırının hedefinin kaos yaratıp seçimleri erteletmek olduğunu ifade eden Tan, “Diyarbakır’daki patlama ile halk paniğe kapılıp yüzlerce kişi birbirini ezebilirdi. Bu kaos Diyarbakır’a oradan da bütün şehirlere sıçrayabilirdi. Bu saldırıyla amaç da buydu. Bir kaos ortamı yaratıp seçimleri ertelemekti. Halkımıza çağrıda bulunuyorum öfkenizi sandığa gömün. Sağduyulu davranın” diye konuştu.

TENCERE TAVA EYLEMİ BAŞLADI

DİHA'nın haberine göre HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın parti binasında yaptığı açıklamadan sonra Diyarbakırlılar protestolarını eylemlerle dile getiriyor. Diyarbakır'ın her tarafında araç konvoyları oluşturuluyor, kornalar çalınıyor, ışıklar söndürülüyor ve tencere tava eylemi yapılıyor.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sağduyu çağrısından sonra Diyarbakırlılar demokratik eylemlerle bombalı saldırıyı protesto ediyor. Kentin birçok yerinde araç konvoyu oluşturuluyor, kornalar çalınıyor, evlerde ışıklar söndürülüyor ve tencere tava eylemi yapılıyor. Demokratik eylemlere Diyarbakırlıların büyük bir katılım göstermesi dikkat çekiyor. Protesto eylemlerinin geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

Öte yandan Ekinciler Caddesi üzerinde toplanan kitleye polis gaz bombalarıyla müdahalede bulundu.

Ağır yaralı olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyata alınan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız, kurtarılamadı. Ayrıca Veni Vidi Hastanesi'nde üzerinde kimlik ve telefon çıkmadığı için ismi öğrenilemeyen 1 yaralının da yaşamını yitirdiği belirtildi. Tarım Bakanı Mehdi Eker de 100' ün üzerinde kişininin yaralandığını ve 2 kişinin öldüğünü söyledi. DİHA'nın haberine göre ise yaralı sayısı 350'yi buldu. Habere göre yaralılar arasında çok sayıda ağır yaralının bulunduğu ve bazı yaralıların da yaşamını yitirdiği bildirildi. Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'ne 40 yaralı, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'ne 140 yaralı, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 25'i acil ameliyata alınan 75 yaralı, Veni Vidi Hastanesi'nde 5'i ağır 35 yaralı ve Bağlar Özel Hastanesi'ne 60 yaralının kaldırıldığı belirtildi. Bunun yanı sıra kentte bulunan diğer özel hastanelere de çok sayıda yaralının sevk edildiği bildirildi.

HDP'nin Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda bugün düzenlediği miting devam ederken saat 17.55 sıralarında, platformun karşısında bulunan bir elektrik trafosunun olduğu yerde patlama oldu.

HDP Diyarbakır milletvekili adayı Nursel Aydoğan'ın konuşmasının hemen sonrasında meydana gelen patlamada yaralananlar oldu. Patlamayla birlikte alanda büyük panik yaşanırken, patlamanın trafodan kaynaklandığı anons edildi.

TANER YILDIZ'DAN AÇIKLAMA

Ancak DHA'nın haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, HDP mitinginde meydana gelen patlama ile ilgili “Patlama trafo kaynaklı değil. Trafoya dışarıdan bir müdahale söz konusu” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Diyarbakır'da meydana gelen patlamaya ilişkin, "Yaklaşık 50 civarındaki vatandaşımızın yaralandığını ve şu anda hastanelere 20-24 vakanın taşındığını, bütün Acil Hizmetleri Genel Müdürlüğünün takip ettiğini, ambulans uçağımızın da her ihtimale karşı tedbiren acil destek içinde yönlendirdiğimizi söyleyebilirim" dedi.

Olay yerine gönderilen ambulanslarla yaralılar hastaneye taşındı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın saat 18.30'da konuşma yapacağı miting alanından bazıları kentin en merkezi yeri Ofis Semti'ne yürüdü. Polis bu bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.

DEMİRTAŞ'TAN AÇIKLAMA

HDP İl Binası önünde konuşan Demirtaş, "Her yerde bizi can evimizden vurmaya çalıştılar. Yüz binlerce insan, kadın, çocuk izdiham yaşayıp birbirini ezsin istediler" ifadelerini kullandı. Demirtaş'ın konuşması, sık sık "Katil Erdoğan" sloganlarıyla kesildi.

Demirtaş'ın konuşması şu şekilde:

"Elbette bu yürüyüşü durdurmak isteyecekler. Her yerde bizi can evimizden vurmaya çalıştılar. Bizim ihtiyacımız olan şey ise barış. Ne yaparlarsa yapsınlar inadına bu ülkeye barış gelecek, bunu sizler sağlayacaksınız

Bakın bugün, patlamanın olduğu saatten bu yana, Türkiye'nin dört bir yanından bizi arıyorlar. Yüreğimiz, dualarımız sizinle diyorlar. Yüreği barış için atanların gönlü bizden yana

Nasıl bir coşku, heyecanla şimdiye kadar çalışmalarımızı yürütmüşsek, resmi sonuçları alana kadar çalışmalarımızı aynı heyecanla yürüteceğiz.

HDP bu tür tezgahlara düşecek bir parti değil. Seçimlerden alacağımız sonuç Türkiye'ye nefes aldıracak. Aynı sabır ve sükunetle çalışmayı sürdüreceğiz.

Alanda gösterdiğiniz disiplin çok daha büyük bir faciayı engelledi. Yüz binlerce insan, kadın, çocuk izdiham yaşayıp birbirini ezsin istediler. Başarmak zorundayız değerli kardeşlerim.

Bu saldırının arkasındaki güçler inşallah ortaya çıkar. Bunun bir saldırı olduğu netleşirse, saldırının failleri açıklanırsa tüm Türkiye rahatlar, bunların üstünün kapatılmaması gerekir.

İnsanlık mücadelesi yürütüyoruz, sadece kendimiz için değil, tüm Türkiye'ye nefes aldırmak için yollardayız.

Bizler yola çıkarken tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu, kimin tekerine çomak soktuğumuzu biliyorduk.

Önümüzdeki seçim mutlaka gerçekleşecek, sandık kurulacak. Biz kazanacağız, barış kazanacak, özgürlük kazanacak. 7 haziran akşamı ülkeye büyük insanlığı hediye edeceğiz."

POLİSTEN MÜDAHALE

Polis ise patlama sonrasında kitleye gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Kentteki gerginlik sürüyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

ERDOĞAN'dan ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP 7. Olağan Manisa, Aydın, Mardin, Adıyaman, Kilis, Bingöl, Bitlis, Elazığ,...

Haberi Oku