Gündem:
İLK SONUÇLARA GÖRE KAZANANLAR
İLK SONUÇLARA GÖRE KAZANANLAR

30 Mart’ta yapılan seçimlerin ardından YSK'nın yeniden seçim yapılmasına karar verdiği ve aralarında Yalova ve Ağrı'nın da bulunduğu 14 yerde tekrarlanan seçimler sona erdi.

ÇADIRKAYA'DA SEÇİMİ KAZANAN SP'Lİ BİROL OMUZLARA ALINDI

Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde MHP adayı Sait Durgun'a 44 oy fark atan SP'li Başkan adayı İsak Birol "En büyük başkan bizim başkan" sloganları eşliğinde omuzlara alındı.

Tercan İlçesine bağlı Çadırkaya beldesinde 30 Mart yerel seçimlerinde MHP ve SP adayları 351'er oy aldı. MHP’nin itirazı üzerine yapılan sayımda MHP'nin 2 oy fazla aldığı görüldü. Bu kez SP itirazda bulundu ve sürecin ardından Yüksek Seçim Kurulu seçimlerin tekrarlanmasına karar verdi.

Bugün yapılan seçimlere SP, MHP, AKP ve CHP olmak üzere 4 parti katıldı. 1188 seçmen sayısı bulunan beldede sandıkların açılması ile birlikte Saadet Partisi 520, MHP 476, AKP 12, CHP ise 5 oy aldı. 

Saadet Partili İshak Birol sonuçların alınmasından sonra Tercan ilçesine gitti. Partililer tarafından alkışlarla karşılanan Başkan İshak Birol "En büyük başkan bizim başkan" sloganları eşliğinde omuzlara alındı. Belediye Başkanı İshak Birol yaptığı ilk açıklamada "Vatandaşımızın takdiri, herkese teşekkür ediyorum. Sonuçları görünceye kadar seçimi kazanacağımdan emin değildim" dedi. Başkan Birol ne gibi hizmetlerde bulunacaksınız sorusuna ise “ Beldede yol, su, öğretmenevi sorunumuz var. Gençlerin spor tesisleri sorunu var. Bayağı sorunlarımız var. Bunları az söyleyelim de belki hepsini yapamazsak laf söylerler" diye konuştu.

AFYONKARAHİSAR 
GÖMÜ'DE SEÇİMİ AKP ADAYI KAZANDI

Afyonkarahisar'ın Emirdağ İlçesi'ne bağlı Gömü Beldesi'nde bugün yapılan seçimi AKP adayı Hakkı Tekin kazandı.

Nüfusu 2 binin altında kaldığı gerekçesiyle yerel seçimler öncesi kapatılanGömü Belediyesi, İdare Mahkemesi'ne açılan davada nüfusun 2 bin 46 olduğu belirlendi ve yeniden açıldı. Yüksek Seçim Kurulu kararıyla bugün yapılan seçimde 1459 seçmenden sadece 823 seçmen sandığa gitti. Eski belediye başkanı ve AKP adayı Hakkı Tekin 499 oyla yeniden belediye başkanı seçildi. Tekin'in ardından MHP'li Metin Asıldaş 266 oy aldı.

GERGİNLİK

Gömü İlköğretim Okulu'ndaki 1005 numaralı sandıkta seçim görevlileri, muhtar adaylarının beyanına uyarak nüfus cüzdanını unutan yaşlı bir kadının oy kullanmasına izin verdi. Kadın ile kimliksiz oy kullanma işlemine belediye başkan adaylarının da onay vermesi gerektiğini belirten MHP'li sandık müşahitleri, oy kullanılama işlemine itiraz etti. İşlemlerin nasıl yapılacağı ile ilgili AKP'li ve MHP'li müşahitler arasında çıkan tartışma, arbedeye dönüştü. Sandık başkanının haber vermesi üzerine jandarma ekipleri sınıfa girerek taraflara müdahale etti. Okul binası dışına çıkarılan müşahitler daha sonra sakinleşerek okula döndü. Oy kullanmak isteyen yaşlı kadın kimliği getirildikten sonra oyunu kullandı.

BİTLİS 
GÜROYMAK'TA BDP KAZANDI

Bitlis'in Güroymak İlçesi'nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçimini BDP adayı Mehmet Emin Özkan kazandı.

30 Mart'ta yapılan ve BDP'nin kazandığı belediye başkanlığı seçimi, bir sanıkta zarfların mühürsüz çıkması nedeniyle iptal edilmişti. Bugün yenilenen seçimde BDP adayı Mehmet Emin Özkan 5 bin 493 oyla belediye başkanı seçilirken, AKP adayı Hüseyin Mutlu 4 bin 235 oy alabildi. Bir önceki dönemde de BDP Güroymak Belediye Başkanlığı'nı kazanmıştı.

BDP'DE SEÇİMLERİ KAZANMA SEVİNCİ

Bitlis’in Güroymak İlçesi'nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçimlerini BDP adayı Mehmet Emin Özkan'ın kazanması BDP'lileri sokağa döktü. Sayımlardan sonra seçim sonucunu öğrenen partililer, ilçe merkezinde bulunan Roboski Meydanı'nda toplanmaya başladı. Burada müzik eşliğinde halaylar çeken partililer, sevinç gösterilerinde bulundu. HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ve seçimleri kazanan Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan vatandaşlara selamlama ve teşekkür konuşması yaptı. 

NİĞDE BAĞLAMA BELDESİ'NDE SEÇİMİ MHP'Lİ ADAY KAZANDI

Niğde merkeze bağlı Bağlama Beldesi'nde yenilenen belediye başkanlığı seçimini MHP'nin adayı Murat Karakuzu kazandı. Karakuzu, CHP'li Muammer Afşar'ı 17 oy farkla geride bıraktı.

30 Mart öncesinde MHP'li başkanın görevde olduğu, 1533 seçmenin kayıtlı olduğu Bağlama Beldesi'nde 30 Mart'ta yapılan seçimlerde oy kullanan 1463 seçmenin 570'in oyunu alan CHP'nin adayı Muammer Afşar seçimi kazanırken, MHP'li aday Murat Karakuzu 568 oy, 
AKP'li aday Ahmet Erdoğan 323 oy almıştı. MHP Merkez İlçe Başkanlığı'nın zihinsel engelli 3 kişinin oy kullandığını öne sürerek İl Seçim Kurulu'na yaptığı itiraz üzerine seçim iptal edilmişti.

MHP KAZANDI

Bağlama Beldesi'nde resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan MHP'li Murat Karakuzu oldu. Karakuzu 698 oy alırken, CHP'li Muammer Afşar 681,
AKP'li Ahmet Erdoğan ise 52, SP'nin adayı Nuh Turhan 1, BBP'nin adayı Ertan Gümüş 1 oy alırken, 29 oy da geçersiz sayıldı.

CHP'LİLERLE MHP'LİLER ARASINDA KAVGA

Seçimin sonuçlanmasının ardından MHP'lilerle CHP'liler arasındaki tartışma taşlı- sopalı kavgaya dönüştü. Bağlama Ortaokulu önünde çıkan kavgaya jandarma ekipleri müdahale etti. Okulun önünde park halindeki 2 otomobilin de zarar gördüğü kavgada jandarma havaya ateş açarak kavgayı ayırdı. Yaralananların olduğu belirtilirken olay yerine ambulans geldi. Beldede tansiyonun yüksek olması nedeniyle takviye ekip istendi.

TOKAT YEŞİLYURT'TA AKP ADAYI MİSAFİR YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Tokat'ın Yeşilyurt İlçesi'nde YSK kararı ile yenilenen belediye başkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre mevcut başkan 
AKP'li Kazım Misafir yeniden kazandı.30 Mart'ta yapılan ve AKP Adayı Kazım Sever'in 1410 oy alarak en yakın rakibi MHP adayı Kübra Sever Taşkıran'ın 50 oy önünde bitirdiği seçim bugün tekrarlandı. 30 Mart seçimleri sonrası MHP'nin 1007 nolu sandık başkanının yaşlı ve engelli kişilerin oy kullanmasına yardım ettiği iddiası üzerine YSK tarafından yenilenen seçimde oy sayma işlemi tamamlandı. Seçimler sonucunda 30 Mart'ta da rakibinden önde yarışı bitiren AKP'li 63 yaşındaki Kazım Misafir resmi olmayan sonuçlara göre 1525 oy alarak belediye başkanlığını yeniden kazandı. En yakın rakibi MHP'li Kübra Sever Taşkıran 1302 oy alabildi. Evli ve 6 çocuk babası olan Kazım Misafir, ilçede mevcut belediye başkanlığı görevini yürütüyordu.

ESKİŞEHİR MAHMUDİYE BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NI CHP KAZANDI

Eskişehir'in Mahmudiye İlçesi'nde yenilenen belediye başkanlığı seçimleri CHP adayı İshak Gündoğan kazandı. 

30 Mart'taki seçimin kısıtlıların oy kullanması nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu'nca iptal edildiği Mahmudiye'de bugün yenilenen seçimde CHP adayı İshak Gündoğan, 3 bin 48 oy alarak belediye başkanı seçildi. Gündoğan'ın en yakın rakibi eski belediye başkanı 
AKP'li Ayşe Güney ise 1777 oy alabildi. 

CHP'liler Mahmudiye İlçesi'ndeki seçim bürosu önünde sevinç gösterilerinde bulundu. Seçimi kazanan İshak Gündoğan partililer tarafından omuzlara alındı

BAYBURT AYDINTEPE’DE SEÇİMİ MHP ADAYI KAZANDI

Bayburt'un Aydıntepe İlçesi'nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçimini MHP adayı Haşim Şentürk kazandı.

30 Mart'ta yapılan seçimi ilk sayımda MHP adayı Haşim Şentürk 755 oyla kazandı, 
AKP adayı Şükrü Yayan 748 oy aldı. AKP'nin itirazı üzerine ikinci sayımda MHP adayının oyu 745'e düştü ve ardından gelen itirazları değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu seçimi iptal etti. Bugün yenilenen seçimde MHP adayı Haşim Şentürk 877 oyla Aydıntepe Belediye Başkanı seçilirken AKP adayı Şükrü Yayan 681 oy aldı.

Aydıntepe'de daha önce AKP'li Orhan Erarslan belediye başkanıydı.

KASTAMONU ÇATALZEYTİN'DE SEÇMİ AKP ADAYI KAZANDI

Kastamonu'nun Çatalzeytin İlçesi’ndeki belediye başkanlığı seçimini AKP adayı Musa İhsan Uğuz kazandı.

30 Mart'ta yapılan seçimi mevcut başkan AKP adayı Musa İhsan Uğuz, MHP adayı Ahmet Demir'e karşı 10 oy farkla kazanmış, ancak usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu'nca iptal edilmişti. Bugün yenilenen seçimde AKP adayı Musa İhsan Uğuz 848 oyla yeniden Çatalzeytin Belediye Başkanı olurken, MHP adayı Ahmet Demir ise 770 oy aldı. 30 Mart'ta ki seçimi 10 oy farkla kazanan AKP'li Uğuz, 78 oyla seçimi kazandı.

AKP'Lİ UĞUZ'U PARTİLİLER TEBRİK ETTİ

Çatalzeytin'de belediye başkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre kazanan mevcut başkan 
AKP adayı Musa İhsan Uğuz'u partililer tebrik etti. Seçim sonuçlarını oy kullanılan okulun yakınındaki bir kafeteryada takip eden Uğuz, 30 Mart'ta kazandıkları seçimi tekrar kazanmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Uğuz, "Başarıyla bu seçimleri bitirdik. Bundan sonra ilçemizi nasıl müreffeh bir seviyeye getirebiliriz bunun mücadelesini vereceğiz, halkımıza hizmet etmek için uğraşacağız" dedi.

AKP Kastamonu İl Başkanı Metin Çelik ise, "Çatalzeytin halkına teşekkür ediyoruz. Bize bir 5 yıl daha görev vermişlerdir. Yük yüklemişlerdir. Bu sorumluluğu yerine getirmek için teşkilatıyla, milletvekiliyle, genel merkeziyle Çatalzeytin'in her zaman yanında olacağız" diye konuştu.

AYDIN BUHARKENT'TE KAZANAN AKP OLDU

Aydın'ın Buharkent İlçesi'nde, Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı doğrultusunda bugün yenilenen Belediye Başkanlığı seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre 3 bin 823 oy alan AKP'li aday Mehmet Erol kazandı. Önceki seçimi 7 oy farkla kazandığı açıklanan MHP'li aday Yusuf Vural ise 3 bin 62 oyda kaldı. CHP'nin adayı Hüsamettin Başoğlu'na ise 1126 oy çıktı. BBP, BTP ve SP'ye ise toplam 25 oy çıktı. Buharkent'te toplam 9 bin 329 seçmen bulunuyordu.Buharkent'te 30 Mart yerel seçimlerinde MHP'li Yusuf Vural 2 bin 985, AKP'li Mehmet Erol 2 bin 978, CHP'li Hüsamettin Başoğlu bin 977, SP'li Mehmet Akif Ersöz 101, BTP'li Aşirettin Aynacı 31 ve BBP'li Ahmet Atay da 18 oy almıştı. Bu sonuçlara göre MHP de AKP de oylarını arttırdı. Kazanan AKP olurken, CHP'nin oylarında ise büyük düşüş yaşandı.

AKP İL BAŞKANI AÇIKLADI

AKP Aydın İl Başkanı Sadık Atay, oyların sayılmasının ardından Buharkent Pazaryeri'nde resmi olmayan seçim sonuçlarını açıklayıp, partisinin adayı Mehmet Erol'un zaferini ilan etti. Bu açıklamanın ardından tebrikleri kabul eden 
AKP adayı Mehmet Erol, "Artık seçim bitti. Bana oy veren, vermeyen herkesin belediye başkanı olacağım. Kazananan Buharkent olmuştur. Elbette sevineceğiz, ancak bunu abartmayacağız. Kaybeden arkadaşlarımızın. Üzüntülerini körüklemeyeceğiz" dedi. Erol'a AKP Aydın milletvekilleri Semiha Öyüş, Mehmet Erdem ve Ali Gültekin Kılınç da eşlik etti.

İLÇE SEÇİM KURULU AÇIKLAMA YAPTI

Aydın'ın Buharkent İlçesi'nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçiminin resmi sonuçlar Buharkent İlçe Seçim Kurulu tarfından açıklandı. Açıklamaya göre, kayıtlı seçmen sayısı 9 bin 329, oy kullanan seçmen sayısı: 8 bin 380, geçerli oy: 8 bin 212, geçersiz oy: 168 olarak belirlendiği açıklandı. Oyların partilere göre dağılımı ise şu şekilde oldu. AKP : 3 bin 861, MHP: 3 bin 088 CHP: 1 bin 150 Saadet Partisi: 63, Bağımsız Türkiye Partisi: 27, Büyük Birlik Partisi: 23, oy aldı.

ÇORUM AŞDAĞUL'DA SEÇİMİ CHP'Lİ DURSUN UZUNCA KAZANDI

Çorum'un Ortaköy İlçesi Aşdağul Beldesi'nde bugün yeniden yapılan seçimlerde CHP'nin adayı Dursun Uzunca, 6 oy farkla yeniden belediye başkanı seçildi. 

Çorum'un Ortaköy İlçesi Aşdağul Beldesi'nde 30 Mart'ta yapılan seçimlerde oyların sayılması sırasında belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği zarfından mahalle muhtarının oy pusulası çıktı. Geçerli sayılan bu oy seçim sonuçları açıklandığında CHP adayı Dursun Uzunca'nın 596, 
AKP adayı Mehmet Çelik'in ise 595 oy alınca AKP'liler itiraz etti ve seçim iptal edildi.

Bugün yenilenen seçimde 1637 seçmenin oy kullandı. 41 oy geçersiz sayıldı. CHP adayı Dursun Uzunca 792 oy, 
AKP adayı Mehmet Çelik 786 oy aldı. MHP adayı Yüksel Koç 10, Saadet Partisi adayı Fatih Çeten ise 8 oyda kaldı. 

Aşdağul Belediye Başkanı seçilen CHP'li Dursun Uzunca, partililer ve vatandaşlar tarafından tebrik edildi. CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ve CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, beldede yapılan seçim sonuçlarını yerinde takip ederek ikinci kez başkan seçilen Dursun Uzunca'yı kutladı.

YOZGAT EYMİR BELDESİ'NDE SEÇİMİ AK PARTİ ADAYI KAZANDI

Yozgat'ın Sorgun İlçesi'ne bağlı Eymir Beldesi'nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçimini AKP adayı Çetin Mertoğlu kazandı.30 Mart'ta yapılan ve 2 oy farkla AKP adayının kazandığı, ancak, usulsüzlük olduğu gerekçesiyle iptal edilen seçim bugün yenilendi. Eymir'de 1714 seçmenden 1517'si 9 sandıkta oyunu kullandı. Yapılan sayım sonucu 38 oy geçersiz sayılırken, AKP adayı Çetin Mertoğlu 778 oy alıp Belediye Başkanlığı koltuğuna ikinci kez oturdu. MHP'nin Belediye Başkan adayı Recep Katrancı ise 701 oy aldı. 

ÇANKIRI ŞABANÖZÜ'NDE SEÇİMİ MHP ADAYI KAZANDI

Çankırı'nın Şabanözü İlçesi'nde yenilenen Belediye Başkanlığı seçimini, MHP adayı Mustafa Karakaya kazandı.30 Mart yerel seçimlerinde AKP'li Ali Çapçı'nın 4 oy farkla kazandığı seçim, MHP'li aday Mustafa Karakaya'nın itirazı sonucu il seçim kurulu tarafından iptal edildi. MHP adayı Mustafa Karakaya, 4 oyla kaybettiği seçimi, bu kez 191 oy farkla 2 bin 558 oy alarak Belediye Başkanlığını kazandı. AKP adayı Ali Çapçı ise 2 bin 367 oyda kaldı.

Daha önce Şabanözü İlçesi'ne bağlı Gürpınar Beldesi'nde Belediye Başkanlığı yapan MHP'li Mustafa Karakaya, beldesinin mahalleye dönüşmesi üzerine Şabanözü İlçesi'nden aday gösterilip, bu kez ilçe belediye başkanlığı koltuğuna oturmuş oldu..DHA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

İKİ PARTİDEN KONGRE KARARI
6'lı masanın iki ortağı; İYİ Parti ve Saadet Partisi, Genel İdare Kurulları'nı topladı. İki...

Haberi Oku