Gündem:
BARANSU'NUN BAVULU ELİNDE PATLADI!
BARANSU'NUN BAVULU ELİNDE PATLADI!: 'O yazı makineyle yazılmış!'

Balyoz Davası'nda yeniden yargılama yapan Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ilk bilirkişi raporu ulaştı. Davanın delilleri arasında yer alan ve üzerindeki yazıların eski 1. Ordu Harekat Başkanı Süha Tanyeri'ye ait olduğu iddia edilen iki adet CD üzerindeki incelemelere ilişkin rapor bugün itibariyle dosyaya girdi.
 
YAZILARIN ALETLE YAZILIP YAZILMADIĞI ARAŞTIRILDI

Mahkemenin talebi üzerine, “Dava dosyasındaki 11 ve 17 numaralı 2 adet CD üzerindeki yazıların optik ve spektroskopik yöntemlerle yapılacak incelemeyle, başka bir yerden kopyalanıp alet yardımıyla aktarılıp aktarılmadığının tespiti" istendi. Prof. Dr. Salih Cengiz tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, “11 numaralı CD'de 'Or.K-na' yazısının ve 17 numaralı CD'de görülen 'K-özel' yazılarının başka bir yerden kopyalanıp kopyalanmadığının incelemesi yapıldı.

KIZIL ÖTESİ IŞIN KULLANILARAK İNCELENDİ

Kızılötesi ışın kullanılarak baskı izi incelemesi yapıldığı anlatılan raporda, CD zemininin sert olmasından dolayı herhangi bir yazı izine rastlanmadığı, 'K-özel' yazısının bulunduğu kısımda 4 adet nokta vurgusu olduğu belirtildi. Bu vurgu izlerinin “'özel' yazısının yazımında kullanılan kalemin 90 derecelik, yani tam dik bir açıyla yazının başlangıç noktasına hızla inmesi sonucu oluştuğu belirtilen raporda, bu tür yazıların makine ile oluşturulan yazılarda görülebileceği vurgulandı.  
 
ÜÇER ADET İMZA EL YAZISIYLA...

17 numaralı CD üzerindeki 'özel' yazısının incelenmesinde, birbirinden bağımsız olarak yazılan harflerin başlangıç yerlerinde tam dairesel ve koyu bir nokta görüldüğü anlatılan raporda, takip eden harflerin kalınlık ve düzeninde başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar mürekkep yoğunluğunda herhangi bir sapma görülmediği belirtildi. CD üzerindeki 3 adet imzada ise bu mürekkep dağılım karakteristik özelliğine rastlanmadığı ifade edildi.


11 numaralı ve 17 No'lu CD'ler üzerindeki, üçer adet imzanın elle yazıldığına dair 3 adet delil şöyle sıralandı:

"-Elle yazılan yazılarda yazım hızının arttığı bölgelerde çizginin düzgünlüğü ortadan kalkmış veboyuna kesikli haldedir.

-Elle yazılan yazılarda boylamasına keçe izlerine rastlanmıştır.

-Elle yazılan yazılarda harfin bitiş noktalarında düzensiz mürekkep birikmeleri mevcuttur."
 
"Or.K-na' ve  'K.özel" YAZILARI BİR ALETLE..."

11 No'lu CD'deki 'Or.K-na' ve 17 No'lu CD'deki 'K.özel' yazılarının aletle yazıldığına dair 4 adet delil de raporda şöyle yer aldı:

“-Aletle yazıldığı iddia edilen kısımlarda mürekkep dağılımının tamamen homojen olduğu görülmüştür.

-Aletle yazıldığı iddia edilen yazılarda harflerin başlangıç noktalarında tamamen aynı şekil ve büyüklükte vurgu izleri görülmüştür. Bu izlerin yazının oluşturulmasında kullanılan alete bağlı mürekkepli kalemin 90 derecelik, yani tam dik açıyla karakter yazım başlangıç noktasına hızla inmesi sonucu meydana geldiği kanaati oluşmuştur. Piyasada bu tür yazım aygıtları çeşitli marka ve modeldedirler. (Bilirkişi, bu maddede, araştırma konusu yazılarda kullanıldığı en muhtemel yazıcının firma tanıtım web sayfası ve işlemin nasıl yapılabileceğinin tanıtımına dair web adreslerini de verdi.)

-Aletle yazıldığı iddia edilen yazılarda harflerin kalınlık ve düzeninde başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar herhangi bir değişim olmadığı görülmüştür.

-Aletle yazıldığı iddia edilen yazılarda kullanılan mürekkepli kalemin hızla yüzeye vurgusu sonucu mürekkep saçılmasının olduğu görülmüştür."
Raporda, "11 No'lu CD'deki 'Or.K-na' ve 17 No'lu CD'deki 'K.özel' yazılarının, deliller ışığında, bir alet, deliller bölümünde izah edilen muhtemel yazma aygıtı ve yöntem yardımıyla oluşturulduğu kanaatini oluşturmuştu" denildi.  

İlk yargılamada tartışma konusu olan dijital veriler, Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 5 No'lu harddisk, 1 No'lu CD ve Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilen flash bellek, 3, 10, 11, 16 ve 17 No'lu CD'lere ilişkin istenen bilirkişi raporu ise henüz mahkemeye ulaşmadı. Cumhuriyet Gazetesi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

EMEKLİLERİN TÜM UMUDU SUYA DÜŞTÜ
AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük emekli maaşının 10 bin TL'den 12 bin 500 TL'ye yükseldiğini...

Haberi Oku