Gündem:
DOKTORLAR UYARIYOR: 'BİBER GAZI KİMYASAL SİLAHTIR, YASAKLANSIN!'
DOKTORLAR UYARIYOR: 'BİBER GAZI KİMYASAL SİLAHTIR, YASAKLANSIN!'

Sempozyumda sunumlar yapan konunun uzmanları, ölümcül sonuçlara yol açabilen biber gazının yasaklanması gerektiğini dile getirdi.

Hekimlerin yanı sıra çeşitli kitle örgütleri ve sendikaların temsilcilerinin de katıldığı sempozyumda biber gazının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin hekim gözüyle ele alındığı sunumlar gerçekleştirildi. Biber gazının yarattığı sonuçlara ilişkin gözlem ve tanıklıklar paylaşıldı.

Sempozyum TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Ali Çerkezoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Dr. Çerkezoğlu “Ne yazık ki ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde biber gazı sıradan bir olay haline getirilmiş durumda. Ve neredeyse her türlü toplumsal olayda, yapılan basın açıklamalarında biber gazına maruz kalınıyor. Bu sadece Gezi sürecinde yaşadığımız bir olay değil maalesef. Gezi sürecinde en yaygın, şiddetli kullanımına tanık olduk ama her türlü demokratik tepkide maalesef yüzlerce, binlerce insan biber gazına maruz kalıyor. Ve bunun siyasal, toplumsal sonuçları var. Hekimler olarak bu tablodan son derece kaygılıyız. Düzenlediğimiz bu sempozyumda biber gazı kullanımının tıbbi, insan sağlığı üzerindeki sonuçlarını irdeleyeceğiz. Direnen insanlar, gazeteciler, güvenlik görevlileri yani biber gazına maruz kalan her kesim için tartışıyoruz” dedi.


Dr. Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından TTB tarafından hazırlanan Biber Gazı Kısa Film Gösterimi yapıldı. Ardından İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Selçuk Erez ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Beyazıt İlhan birer konuşma gerçekleştirdi.


Yapılan konuşmalarda, 1990’lı yıllarda kullanımı öne çıkan ve Türkiye’de neredeyse her eylemde gündelik bir uygulama haline dönüşen biber gazı kullanımının bütünüyle yasaklanması sağlanmadıkça çok önemli ve yakıcı sonuçlar doğurmaya devam edeceğinin altı çizilirken,  “biber gazı”nın tıbbi olarak her boyutuyla irdelenmesi bilimsel bir sorumluluk olduğundan hareketle sempozyumun bir başlangıç olması gerektiği belirtildi.

Sempozyumun ilk bölümünde ‘Göz Yaşartıcı Kimyasallar ve Sağlık’ ile ‘Göz Yaşartıcı Kimyasalların Sağlık Üzerine Etkileri’ başlıklı oturumlarda sunumlar gerçekleştirildi. Sunumların ortak vurgusu ise, bir kimyasal silah olan biber gazıyla ilgili yapılan tıbbi çalışmaların sokaktaki mücadeleyle buluşması gerektiği görüşü oldu.

Sempozyumun öğleden sonraki bölümünde ise ‘Biber Gazına Bağlı Şüpheli Ölümlerde Alternatif Bilimsel Rapor Yazım Deneyimleri TTB Örnekleri’ ile ‘Biber Gazı ve Uluslararası Deneyimler’ başlıkları iki oturum halinde ele alındı.

Rapor yazım deneyimlerinde, Haziran Direnişi sürecinde yaşamını yitiren İrfan Tuna ve 31 Mayıs 2011’de Hopa’da polis terörüyle katledilen Metin Lokumcu’nun ölümüne dair hazırlanan TTB raporları sunuldu. Biber gazından ölüm olaylarında rapor tutmanın önemine vurgu yapılan sunumlarda Lokumcu’nun ölümüne ilişkin hazırlanan raporun, Hopa’daki ölümün biber gazından olduğu gerçeğini ortaya koymasının önemine değinildi.

İbrahim Kaboğlu ve Ayhan Erdoğan başkanlığındaki 4. oturumda ise ‘Biber Gazı ve Uluslararası Deneyimler’ başlığında sunumlar yapıldı. Bu oturumda Kaboğlu ve Erdoğan, biber gazı kullanımının hukuki ayağını ele aldılar.

Yaptığı konuşmada, silah kullanımının yasaklanması gerektiğini belirten Kaboğlu, biber gazının Türkiye’de hak ve özgürlüklere yönelik kullanılmasına dikkat çekti.

Sempozyumun 5. ve son oturumu ise ‘Serbest Bildiri Sunumları’ başlığı altında Selin Top ve Peri Arbak’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Sempozyumun kapanış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Ali Çerkezoğlu, biber gazının yasaklanması mücadelesine Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’yle beraber devam edeceklerini belirtti.


Haber Habere
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

TATİLDEN GERİYE KALAN ÇÖPLER KALDI
Bayram tatilinde İstanbul'un ormanlık alan ve plajlarını dolduranlardan geriye çöp yığınları kalırken,...

Haberi Oku