Gündem:
'İSPATLASINLAR SİYASETİ BIRAKIRIM'
İSPATLASINLAR SİYASETİ BIRAKIRIM

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,Süheyl Batum'un partiden ihracından sonra Haber Türk kanalında açıklamalar yaptı.İşte bazı önemli başlıklar:


SÜHELY BATUM'UN PARTİDEN İHRAÇ EDİLMESİ
  


Kendisinin bir açıklaması vardı. Medyada da yer almıştı. Bu açıklama, partinin kurumsal kimliğine zarar veriyordu bu nedenle kendisi yüksek disiplin kuruluna sevk edildi ama yüksek disiplin kurulu nasıl karar verdi, doğrusunu isterseniz ben de sonradan öğrendim. Çünkü yüksek disiplin kurulunu ben atamıyorum, onları kurultay seçiyor. Onlar bağımsızlar, oturup tarafları dinliyorlar ve ona da göre karar veriyorlar. Siz ne kadar biliyorsanız ben de o kadar biliyorum.  

SÜHEYL BATUM'UN BİR KOMPLO SÜRECİNİN DÜZENLENDİĞİ İDDİASINDA BULUNMASI  

Süheyl Bey'in biraz ayrıntı vermesi lazım. Bilmiyorum ki hangi komplo süreci? Sonuçta bir partiyiz.

Biz Türkiye 'nin en eski ve köklü partilerinden biriyiz. Bir kişi partinin dışında olursa, parti üyesi değilse, örneğin herhangi bir yurttaş bize her türlü eleştiriyi yapabilir bu eleştirilerin de başımızın üstünde yeri vardır. Ama parti üyesi olan birisinin sokaktaki yurttaş kadar özgürce konuşma hakkı yoktur. Çünkü partinin programı, tüzüğü, ilkeleri, kuralları vardır. Parti üyesi olan birinin bu kuralları uyması lazım. Eğer bu kurallara uymuyorsa, partiden ayrılır.

Ayrıldıktan sonra partiyi eleştirmeye devam edebilir. Hem partide milletvekili olacaksınız, hem partinin ilkelerine ters düşen eleştiriler getireceksiniz, olmaz. Disiplin olması lazım. Biz de bu disiplini sağlamaya çalışıyoruz.  

'MİT CHP'Yİ İZLİYOR' İDDİASI  

Operasyonu yapan kimler olduğunu benim açıklamamı beklemiyorsunuz herhalde. Ama Milli İstihbarat Teşkilatı'nın içinde belli bir grubun doğrudan hükümetten aldığı talimatlarla CHP üzerinde çalıştığını gayet iyi biliyoruz. Elimize bilgi ve belge ulaşmamış olsa biz bunları söylemeyiz. Belgelerin bir kısmı yayınlandı.  

EMİNE ÜLKER TARHAN'IN İSTİFASI  

Hayırlı olsun. Bizim açımızdan herhangi bir kayıp söz konusu değil.  

YENİ DİNLEME LİSTELERİ  

Bizim gizlenecek bir şeyimiz yok, herhangi bir önlem almaya da gerek yok. Sorulması gereken temel soru şu; bu dinlemeler kimin iktidarı döneminde yapıldı? Bir kamu kuruluşu ancak siyasi otoriteden talimat alarak dinleme yapabilir.  

"GENEL AF GÜNDEMDE YOK"  

Gündemde öyle bir konu yok. Hükümet yetkilileri de açıkladı. (Böyle bir şey olursa destekler misiniz?) Toplumsal uzlaşma olmadan hayır.  

DARBECİLİK SUÇLAMASINA YANIT  

Türkiye Başbakanı olarak Davutoğlu Mısır'a gidebiliyor mu? Darbecilerden en çok zarar gören parti biziz, darbecilik suçlaması akıl tutulması.  
Cumhurbaşkanı seçilirsem Çankaya Köşkü'nde otururum.  

"ÇOCUKLARIM ÇALIŞTI, SİGORTALI OLMAK AYIP DEĞİL Kİ" 

 Oğlum Didim'de şezlong satarak çalıştı, sigortalı yapıldı. Çocuğum sigortalıydı, ondan öncede çalışıyordu. Aristokrat bir aileden gelen birisi değilim. Benim çocuklarım çalıştı. Sigortalı olmak ayıp değil ki. 

"İSPAT ETSİNLER SİYASETİ BIRAKIRIM"  

SGK'nin hemşirelik okulları vardı, oradan mezun olanları sınavsız aldık. Benim dönemimde sınava girip kazanamadığı halde bir kişinin atandığını ispat etsinler siyaseti bırakırım. 

İÇ GÜVENLİK PAKETİ TARTIŞMASI  

Biz demokrasi mi, baskı rejimi mi getireceğiz? Polis devleti oluşturulmak isteniyor.  

CHP'NİN "ÇÖZÜM"E BAKIŞI  

Devlet meşru zeminde görüşmeler yapar, kimdir o HDP'dir.  

ANADİLDE EĞİTİM TARTIŞMASI  

Çocuğun eğitimi konusunda siyasilerin karar üretmesi doğru değildir. Çocuklarımızın iyi eğitim alması için onları üstün yararını gözetmeliyiz.  

2015 SEÇİMLERİNDE 'CHP-HDP İTTİFAKI YAPACAK' İDDİASI  

Hayal mahsulü şeyler. Bağımsız olarak seçime gireceğiz, HDP'ye oy verenlerin bize oy vermesini isteriz.  

"İNANÇ TEMELLİ SİYASET"  

Siyaseti etnik kimlik temelli, inanç temelli yaparsanız siyaseti kitlersiniz. İnanç temelli siyasetin Ortadoğu 'yu ne noktaya getirdiğini görüyoruz.  

ZORUNLU DİN DERSİ TARTIŞMASI  

Eğitim konusunda sınıfta kalmış bir ülkeyiz, 4+4+4 sistemi hükümet programında yoktu. Çocuklarımızı denek haline getirdik, 11 yılda 13 kez eğitim sistemi değişti. Türkiye'de gençler uyuşyurucu batağında, sokakta peynir ekmek gibi satılıyor, kim iktidarda?  

ZORUNLU OSMANLICA TARTIŞMASI  

İslam dünyası başarılara imza atarken Avrupa Ortaçağ karanlığı yaşıyordu. İslam dünyası bir dönem bilimde bir numaraydı, İslam'ın çıkışı devrimci bir harekettir. İlköğretim ve ortaöğretimde Osmanlıca derslerinin olması doğru değil, üniversitelerde olmalı.  

DERSİM TARTIŞMASI  

Dersim konusu ben Tuncelili olduğum için gündeme geliyor, Dersim yok olsa bunlar bayram yapacaklar.  
Dersim'de büyük bir trajedi yaşandı, belgeler bunlarda, tüm arşivlerin parlamentoya getirilmesini istedik.  
O bölgede yaşayıp da bedel ödemeyen yok. Büyük acıların yaşandığı bir gerçek, tarihimizle yüzleşmeliyiz, öyle olursa toplum da rahatlar. 

CHP'DE ÖZÜR TARTIŞMASI 

Özür dilenmesi gerekiyorsa bunu devletin yapması gerekiyor. Atatürk'ün kurduğu Halk Fıkrasıyla bugünkü CHP aynı değil, kendimizi yeniliyoruz. Dersimliler kim ne derse desin Cumhuriyet ve Atatürk'e bağlıdır. 
Bir siyasi parti lideri ülkenin her yerine gidebilir. 

SEÇİM BARAJI TARTIŞMASI 

Yüzde 10 seçim barajı askeri darbecilerin eseri, bunu savunan kim hükümet. Anayasa Mahkemesi'nin kararı eleştirilebilir ama "kararı uygulamam" diye bir şey olmaz.

 Cumhuriyet Gazetesi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

YERLİKAYA'dan KAPLAN AÇIKLAMASI
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ankara Emniyeti'nde görevli iken tutuklanan emniyet mensuplarıyla ilgili...

Haberi Oku