Gündem:
KANALTÜRK VE BUGÜN TV NE OLACAK?
KANALTÜRK VE BUGÜN TV NE OLACAK?

Özkan açıklamasında “Kanaltürk’le ilgili iki dava açtık. Alacakların tahsili ve sözleşme hükümlerinin yerine getirilmemesi nedeniyle Kanaltürk’ün geri iadesi.  6 yılda 11 bilirkişi değiştirdiler. Artık kanalımızı istiyoruz. Hak ve adalet varsa bizden zorla alınan Kanaltürk geri verilmeli” demişti.

Özkan, savcılık sorgusu sırasında dönemin Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile aralarında geçen konuşmaya şöyle dikkat çekmişti:

“Savcı Zekeriya Öz, sorgu sırasında bana ‘sen bizim Akın’ı kazıklamışsın’ dedi. ‘Akın kim? Niye kazıklamışım?’ diye sordum. O da bana Akın İpek’ten bahsettiğini söyleyince, ben de 'o sizin Akın ise ben kimim' demiştim.”

Koza İpek Grubu ise yaptığı açıklamada Özkan'a şöyle yanıt verdi:

Tuncay Özkan’ın Bugün TV ‘ye ilişkin açıklamalarının tamamı ise gerçekdışıdır. Bugün TV grubumuz tarafından Kanaltürk’ün alımından yaklaşık bir sene sonra 01 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye’de televizyon kuruluşuna yönelik hukuki süreçler takip edilerek kurulmuştur. Tuncay Özkan’ın ve/veya Kanaltürk televizyonunun eski hissedarlarının Bugün TV ile hiçbir bağlantısı yoktur. Kanaltürk televizyonunun yeni hissedarları ile şirket eski hissedarlarından Ahmet Burak Mızrak arasında şirketin alım aşamasındaki 12.05.2008 tarihli alım sözleşmesinden kaynaklı karşıklıklı alacak iddiasının ileri sürüldüğü davalar mevcuttur. Bu davaların dışında şirketlerin iadesi ile ilgili açılmış bilinen bir dava mevcut değildir; açılan davaların hiçbiri televizyon kanallarının iadesini gerektirici niteliğe sahip değildir, aksi yöndeki açıklama açıklayanın mesnetsiz hayal ürününün tezahürü olup, kamuoyunu yanıltma amacına hizmet etmektedir."

İŞTE KOZA-İPEK MEDYA GRUBU’NUN O AÇIKLAMASI:

“Öncelikle belirtmek ve vurgulamak isteriz ki;

Kanaltürk televizyonu ile Tuncay Özkan’ın karşılıklı taraf olduğu hiçbir dava ve hukuki süreç bulunmamaktadır.

Tuncay Özkan’ın Bugün TV ‘ye ilişkin açıklamalarının tamamı ise gerçekdışıdır. Bugün TV grubumuz tarafından Kanaltürk’ün alımından yaklaşık bir sene sonra 01 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye’de televizyon kuruluşuna yönelik hukuki süreçler takip edilerek kurulmuştur. Tuncay Özkan’ın ve/veya Kanaltürk televizyonunun eski hissedarlarının Bugün TV ile hiçbir bağlantısı yoktur.

Kanaltürk televizyonunun yeni hissedarları ile şirket eski hissedarlarından Ahmet Burak Mızrak arasında şirketin alım aşamasındaki 12.05.2008 tarihli alım sözleşmesinden kaynaklı karşıklıklı alacak iddiasının ileri sürüldüğü davalar mevcuttur. Bu davaların dışında şirketlerin iadesi ile ilgili açılmış bilinen bir dava mevcut değildir; açılan davaların hiçbiri televizyon kanallarının iadesini gerektirici niteliğe sahip değildir, aksi yöndeki açıklama açıklayanın mesnetsiz hayal ürününün tezahürü olup, kamuoyunu yanıltma amacına hizmet etmektedir.

“HAKSIZ PARA TALEPLERİ”

Karşı tarafça açılan davalar sadece haksız para taleplerine ilişkin davalardır.

Grup Şirketlerimiz 12.05.2008 tarihli sözleşmenin tüm şart ve kayıtlarını gözetmiş ve yerine getirmiştir. Aksine karşı taraf yükümlülüklerini yerine getirmemiş, yükümlülüklerini yerine getirmediği gibi, kötü niyetli olarak tarafımıza davalar yöneltmişlerdir.

Bu kapsamda eski hissedar Ahmet Burak Mızrak’ın 12.05.2008 tarihli sözleşmeyi dayanak göstererek açmış olduğu alacak konulu ve teknik ekipmanların teslimi/teslimin mümkün olmaması halinde rayiç bedelin talebi ile zarar istemiyle açmış olduğu iki ayrı dava bulunmaktadır.
Bilinmelidir ki; bu davalardan hiçbirinde 11 kişilik bilirkişi süreci yoktur, 11 kişililik bilirkişi vurgusu tamamen senaryodan ibarettir.

Ahmet Burak Mızrak tarafından 2009 yılında teknik ekipmanların teslimi/teslimin mümkün olmaması halinde rayiç bedelin ödenmesi talebiyle açılan ve İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesinde görülmekte olan davada, başından beri aynı bilirkişi heyeti tarafından rapor düzenlenmekte ve hukuki süreç devam etmektedir.  

Diğer dava ise alacak davası olup, 2013 yılında açılmıştır ve hiç bilirkişiye gitmemiştir. Diğer bir İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesinde görülmeye devam eden davanın konusunu sözleşme de ödenmesi şarta bağlanmış bir para istemi oluşturmaktadır.

Dava konusu alacağın talep edilebilmesi sözleşmede yayın hakkına ilişkin dava takibi, dava takibinin bizzat eski hissedarlar tarafından yapılması yayın hakkının kesinleşmesi şartına bağlanmış olup, bu şartların hiçbiri gerçekleşmediği ve yükümlülüklerin hiçbiri yerine getirilmediği halde şirketlerimizden haksız “PARA” isteminde bulunulmaktadır.

Davada esas olarak “PARA” talebi dışında başkaca bir talep bulunmamaktadır. İşbu dava Danıştay’da karar düzeltme aşamasında bulunan irtibatlı bir dosyanın sonucunu bekletici mesele yapmıştır.

TEK DAVA HALİNDE TAKİP EDİLEN ALACAK DAVALARI DA BULUNMAKTADIR

Şirketlerimizin 12.05.2008 tarihli sözleşmeden kaynaklı muaccel bir borcu olmadığı gibi, aksine eski hissedarlardan alacağının da mevcut olduğu bilinmelidir. Kanaltürk grup şirketimiz tarafından 12.05.2008 tarihinde satın alma suretiyle devralındığında, vergi kurumlarına, işçilere, anlaşma yaptığı kuruluşlara vb. kaynaklı çeşitli özel ve resmi kurumlara borçlu bulunmakta olup, bu borçların tamamı müvekkil şirket tarafından kapatılmıştır.  
Bu kapsamda ve daha sonra sürdürülen ticari ilişki nedeniyle Grup şirketimiz tarafından araç,uydu, uplink kira bedellerinin ödenmesi talebi ile  eski hissedarlardan Ahmet Burak Mızrak’a yöneltilen ve Mahkeme tarafından birleştirilmek suretiyle tek dava halinde takip edilen alacak davaları da bulunmaktadır.

Anılan davalarda hukuki süreç/yargılama süreci devam etmektedir. Bu tarz mesnetsiz iddiaların defaatle gündeme taşınması yargıyı etkilemeye yönelik çabalardır.

Tüm bu açıklamalarımızın yanısıra Tuncay Özkan’ın, Kanaltürk televizyonunun 2008 yılında gerçekleşen satışı esnasında İpek Grubu ‘nun Kanaltürk’ü almasından dolayı, gruba teşekkür borçlu olduklarını belirtir nitelikte bir basın açıklamasında bulunduğunu da hatırlatmakta ve bugün 2008 yılında söylediklerini bugün adeta inkar anlamına gelen beyanların nasıl bir mantık çelişkisi doğurduğunu kamuoyunun takdirlerine sunarız.
Tarafımıza cevap hakkı tanınması mahiyetinde ve basın meslek ilkelerine uygun olarak bu açıklamanın aynen yayınlanmasını önemle rica eder, Grup şirketlerimiz hakkında böylesine mesnetsiz beyan ve iddiaların sahipleri hakkında da  hakkında yasal yollara başvurulacağını kamuoyuna önemle duyururuz.”


ODA TV
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

TATİLDEN GERİYE KALAN ÇÖPLER KALDI
Bayram tatilinde İstanbul'un ormanlık alan ve plajlarını dolduranlardan geriye çöp yığınları kalırken,...

Haberi Oku