Gündem:
MARMARA'YI KORKUTAN AÇIKLAMA: '7 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLENİYOR'
MARMARA'YI KORKUTAN AÇIKLAMA: '7 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLENİYOR'

Marmara için tüyler ürperten açıklama: 'Büyük yıkım'

Marmara Bölgesi’nde, 7 büyüklüğünde depremlerin beklendiğini söyleyen Yrd.Doç. Dr. Fatih Bulut, bu depremlerin büyük bir yıkım anlamına geleceğini belirtti.

12 Kasım 1999’da yaşanan Düzce depreminin 15. yıldönümü nedeniyle açıklama yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürü Yrd.Doç. Dr. Fatih Bulut, Batıda genç ve dirençli bir Kuzey Anadolu Fayı bulunduğunu ve Marmara Bölgesi’nde 7 civarı büyüklüğünde beklenen depremlerin büyük bir yıkıma neden olacağını söyledi.

Son yüzyılda ülkemiz ve Avrupa’da en yıkıcıdeprem kuşağı olan Kuzey Anadolu Fayı’ndaki gözlemlerindeprem süreçlerini anlamak açısından büyük önem arz ettiğini ifade eden Yrd.Doç. Dr. Bulut, şöyle konuştu: “1939’da doğuda Erzincan’dan başlayarak batıya doğru sistematik olarak kırılan Kuzey Anadolu Fayı, doğu ve batıda birbirinden çok farklı özellikler göstermektedir. Doğuda daha yaşlı ve daha büyükdeprem üreten bir Kuzey Anadolu Fayı bulunmaktadır. Örneğin, Erzincan 1939 depremi 7,9 ile yaklaşık 400 km’ye yakın bir yırtık meydana getirmiştir. Oysa, Kuzey Anadolu Fayı batıda çok daha kısa yırtık oluşturmaktadır. 7,9 büyüklüğünde birdeprem Marmara Bölgesi’nde çok az beklediğimiz bir olasılık olmasına rağmen imkansız da değil. Batıda daha genç ve daha dirençli bir Kuzey Anadolu Fayı bulunmaktadır. Ancak, Marmara Bölgesi’nde de 7 civarı büyüklüğündedeprem beklenmekte ve bu da büyük biryıkım anlamına gelmektedir. Yıkımlar için önlem almak ise bizlerin elindedir.”

TÜRKİYE ÖNEMLİ DEPREM LABORATUVARLARINDAN

Türkiye’nin 1999 depremi sonrası depremleri izleme konusunda önemli adımlar attığını söyleyen Yrd.Doç. Dr. Fatih Bulut, “Türkiye yeryüzündeki önemlideprem laboratuvarlarından birini oluşturuyor” dedi.

1999’dan sonra kurulan yeni ağlar sayesinde ülke genelinde küçük depremlerin de gözlemlenebildiğini belirten Yrd.Doç. Dr. Fatih Bulut, şunları söyledi: “Türkiye, doğaldeprem laboratuvarlarından birini temsil ediyor. Bugün 15. yılını geride bırakan 1999 Düzce depremi, yakın geçmişte ülkemizde meydana gelen en büyük felaketlerden biridir. 12 Kasım 1999 akşam saatlerinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde ne yazık ki 845 vatandaşımız hayatını kaybetti. 1999 İzmit depremi sonrasında meydana gelen budeprem bize büyük felaketler sonrasında temkinli olmamız gerektiğini de acı bir şekilde öğretmiştir. Türkiye, 1999 depremi sonrası depremleri izleme konusunda önemli adımlar atmıştır. Kurulan yeni ağlarla artık ülke genelinde küçük depremler de gözlemlenebilmektedir. Bünyesinde hemen hemen tüm tektonik rejimleri barındıran ülkemiz, her mekanizmada depremin kaydedildiği yeryüzündeki en önemli doğaldeprem laboratuvarlarından birini temsil etmektedir. Ancak, yapılan ulusal araştırmalar henüz kaydedilen bu veri stokunun çok gerisindedir.”

Bulut, İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Araştırma Merkezi’nin (AFAM), mevcut bilgi birikimini kullanıpdeprem kaynaklarının fiziksel ve istatistiksel davranışına yoğunlaşarak, süreçlerde daha somut bilimsel çıktılar üretmeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi.


Cumhuriyet Gazetesi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

TATİLDEN GERİYE KALAN ÇÖPLER KALDI
Bayram tatilinde İstanbul'un ormanlık alan ve plajlarını dolduranlardan geriye çöp yığınları kalırken,...

Haberi Oku