Gündem:
PROF.DR.BİNGÜR SÖNMEZ'E SİLAHLI SALDIRI!
PROF.DR.BİNGÜR SÖNMEZ'E SİLAHLI SALDIRI!

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, bu sabah Sarıkamış’ta silahlı saldırıya uğradı. Kol ve bacağından yaralanan Prof. Dr. Bingür Sönmez tedavi altına alınırken, saldırıyı gerçekleştiren Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen tutuklanarak cezaevine gönderildi. Saldırı anından hemen sonrasına ait görüntüler yaşanan dehşeti gösterdi.

Erzurum’un Narman İlçesi’nin Çimenli ile Şenkaya’nın Bardız köyleri arasında kalan 65 kilometre uzunluğundaki 9’uncu Kolordu’ya bağlı tümenlerin 22 Aralık 1914’te gittiği ’Top Yolu’nu gönüllürle ile birlikte 20 Ağustos ile 23 Ağustos günleri arasında tamamlayan Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve üyeler, dün akşama doğru Sarıkamış’a geldi. Otelde dinlenmeye çekilen Sarıkamış Dayanışma Grubu üyeleri, bu sabah saatlerinde Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy ile birlikte Sarıkamış’taki şehitlik programı için meydana gitti.

AKP'Lİ ESKİ BAŞKAN SALDIRDI

Saat 10.30 sıralarında grup toplu halde yürürken, Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen, yanında yeğeni olduğu belirtilen kişiyle geldi ve kalabalığa "Bingür" diye seslendi. Prof. Dr. Bingür Sönmez’i yakından tanıyan ve Sarıkamış Şehitleri Anma Etkinlikleri nedeniyle aralarında sürtüşme olduğu belirtilen İlhan Özbilen, iddiaya göre tabanca ile peş peşe ateş etmeye başladı. Prof. Dr. Bingür Sönmez’in vurulduğunu gören gruptaki emekli subaylar ve AKUT’çular, saldırganın üzerine atladı. Engellenen saldırgan daha fazla ateş edemedi.

Herkesin dehşet dolu bakışları arasında Prof. Dr. Bingür Sönmez’i elinden ve ayağından vurduktan sonra kaçmaya kalkışan İlhan Özbilen ve yanındaki yeğenini, emekli subaylar ve AKUT’çular yakaladı.

Sarıkamış eski Belediye Başkanı Ak Partili İlhan Özbilen ile yeğeni, olay yerine gelen güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alınarak Sarıkamış Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Özbilen, akşam saatlerinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İLK MÜDAHALE GRUPTAKİ DOKTORLARDAN

Prof. Dr. Bingür Sönmez’e gönüllüler arasında bulunan doktorlar ilk müdahaleyi yaptı. Doktorlardan bazıları Prof. Dr. Bingür Sönmez’i hastaneye götüren ambulansa binerek, yol boyunca müdahaleye devam etti.

Ambulans saat 12.00’de Kars’a vardı ve yaralı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım altına alındı. Şuuru yerinde olan sol baldırı ile sol bileğinden yaralanan Prof. Dr. Bingür Sönmez’in sağlık durumunun iyi olduğu ve kanamasının durdurulduğu belirtildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in yakın arkadaşı olan Atatürk Üniversitesi Rektörü, Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Koçak, bir ekip oluşturarak Kars’a gitti.

"FİLM İZLER GİBİ"

Olayı büyük bir şaşkınlık içinde izlediklerini anlatan AKUT’un Erzurum Temsilcisi Bünyamin Akbulut, saldırı anını DHA’ya anlattı. Akbulut, dehşet dakikalarını şöyle anlattı:

"Sarıkamış’ın meydanında yürüyorduk. 30 kişiden fazlaydık. Sarıkamış Şehitliği’ni ziyaret edecektik. Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy ile birlikteydik. Eski belediye başkanı olduğunu söyledikleri kişi geldi, ’Bingür’ diye seslendi, sonra ateş etti. Film izler gibi hepimiz şaşkınlıkla izledik. Sonra Bingür hocanın yaralandığını görünce olayın önemini kavradık. Hemen gönüllüler saldırganı yakaladı."

BELEDİYE BAŞKANI: VURAN KİŞİ, İLHAN BEYDİ

Sarıkamış Belediye Başkanı Ak Partili Göksal Toksoy, Sarıkamış Dayanışma Grubu üyeleri ile birlikte yürüdükleri sırada olayın meydana geldiğini söyledi.

Başkan Toksoy, "Beraber dolaşıyorduk. Ateş edildi. Hocamız yere düştü. Orada bulunanlar yakaladı. Vuran kişi, İlhan beydi. Kameralar o sırada kayıttaydı. Ben de Bingür beyle beraber hastaneye geldim. Kanı durdurdular. Hayati tehlikesi yok. Üzücü bir olay. Hala şoktayım" dedi.

BİNGÜR SÖNMEZ: ALLAH KORUDU, ÇOK ŞÜKÜR İYİYİM

Saldırı olayına tanıklık eden AKUT Lideri Bünyamin Akbulut, kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine kalp cerrahı Prof. Dr. Bingör Sönmez’e yapılan müdahaleyle ilgili bilgi verdi. Herkese beklediği iyi haberi vermek istediğini söyleyen Bünyamin Akbulut, "Bingür hocamın sağlığı yerinde. Kurşunlar girip- çıkmış. Allah’a şükür hiçbir sorun yok" dedi.

Bünyamin Akbulut, daha sonra telefonu Prof. Dr. Bingür Sönmez’e uzattı. DHA’ya saldırı sonrası ilk açıklamayı yapan Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Allah korudu. Çok şükür iyiyim. Sevenlerim merak etmesin. Sağlık durumum iyi. En kısa sürede görüşeceğiz" diye konuştu.

Öte yandan gözaltına alınan iki dönem Belediye Başkanlığı yapan İlhan Özbilen, başkan seçilmeden önce Sarıkamış Belediyesi’nde Zabıta Müdürü olarak görev yapmıştı.

VALİ: ESKİ BELEDİYE BAŞKANI VE SİLAH ELİMİZDE

Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan ile birlikte Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne giden Vali Günay Özdemir, Prof. Dr. Bingür Sönmez’e "Geçmiş olsun" dedi. Prof. Dr. Bingür Sönmez’le kısa  bir süre sohbet eden ve doktorlardan gelişmeler hakkında bilgi alan Vali Özdemir, bir gazetecinin, "Saldırıyı Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Sönmez gerçekleştirdiği yönünde bilgiler var. Neler söyleyecek siniz?" sorusunu söyle yanıtladı:

"Şu andaki bilgiler öyle. Eski belediye başkanının yaptığı yönünde ve ifadesi alınıyor. Şu anda silah ve silahı kullanan kişi elimizde. Herhangi bir sıkıntı yok."

Kars Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada da, "24 Ağustos Pazar günü saat 10.50 civarında Sarıkamış ilçesinde Prof.Dr. Bingür Sönmez’e silahlı saldırı düzenlenmiştir. Saldırıda el ve ayağından yaralanan Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Kafkas Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. Olayla ilgili, saldırıyı gerçekleştiren İ.Ö., adam öldürmeye teşebbüsten gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderilmiştir" denildi.

Öte yandan yapılan saldırının ardından Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Başkanı olduğu Sarıkamış Dayanışma Grubu Yönetim Kurulu adına Ahmet Günay da yazı bir açıklama yaparak saldırıyı kınadı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sarıkamış  Dayanışma Grubu Genel Başkanımız  Prof. Dr. Bingür Sönmez’e  yönelik  menfur  saldırıyı  nefretle kınıyoruz. Bu vesile ile  genel başkanımıza yönelik saldırının  sıradan bir  meczubun  saldırısı olmadığını, bunun 1914- 1915 Sarıkamış Şehitlerini  ülkemizin ve tüm dünyanın gündemine taşıyarak bu trajik olayı    insanımızın toplumsal  belleği ve vicdanında hak ettiği yere yeniden oturtan ve bu uğurda olağanüstü bir  çaba ve mesai harcayan  sayın  genel  başkanımıza  yönelik bu  saldırının arkasında, Sarıkamış şehitlerinin ve Sarıkamış’ın hak ettiği yere gelmesini hazmedemeyen, son olarak da Sarıkamış’ta hayatını kaybeden  şehitlerin  anısına  layık dev bayrak direğinin Sarıkamış Bayraktepe’ye dikilmesini  sindiremeyen  zihniyetin olduğunu tüm kamuoyunun  bilgisine  saygıyla sunarız."

İSTANBUL’A GÖTÜRÜLDÜ, MESLEĞİNİ YAPABİLECEK

Prof. Dr. Bingür Sönmez ilk müdahalenin ardından Ankara’dan gelen sağlık bakanlığı’na ait uçak ambulansla İstanbul’a götürüldü.

Tedavisine İstanbul’da devam edileceği belirtilen Prof. Dr. Sönmez’in sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Dr. Haluk Kurt, "Endişe edilecek bir durum yok. Kurşun elini sıyırmış, ameliyat yapabilir. Hocamızın yanında Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu ve ekibi bulunuyor.  Prof. Dr. Bingür Sönmez kendi isteği ile uçakla İstanbul’a gönderilecek. Herkese selam söylememizi istedi" dedi.

HUSUMET VARDI

Prof. Dr. Bingür Sönmez saat 16.30 sıralarında ambulansla Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden alınarak Kars Havaalanı’na götürüldü. Bu sırada gazetecilerin saldırıyla ilgili soru yağmuruna tuttuğu Prof. Dr. Sönmez önce "Kaza kurşunu" dedi. Prof. Dr. Sönmez bir gazetecinin ’Aranızda husumet var mıydı?’ sorusuna "Evet" yanıtını vermekle yetindi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez, ambulans uçağa alınacağı sırada bastıran yağmur nedeniyle bir süre ambulansta tutuldu. Saat 17.00 sıralarında ise ambulans uçağa alınarak, İstanbul’a götürüldü.

OLAYIN HEMEN ARDINDAN GÖZALTINA ALINAN SALDIRGAN TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖDERİLDİ

Menfur saldırıyı gerçekleştirdikten hemen sonra gözaltına alınan Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen tutuklanarak cezaevine gönderildi...

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.Haber Habere
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

KRİTİK TOPLANTI SONA ERDİ
CHP Merkez Yönetim Kurulu yaklaşık 5 saat sürdü, tüm MYK üyeleri istifalarını sundu.

Haberi Oku