Gündem:
UMUT ORAN'DAN SERT ÇIKIŞ
UMUT ORAN'DAN SERT ÇIKIŞ

CHP Parti Meclisi toplantısında dün Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu tartışılırken Parti Meclisi Üyesi Umut Oran Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. CHP Parti Meclisi toplantısında dün Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu tartışılırken Parti Meclisi Üyesi Umut Oran Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. Umut Oran, Kılıçdaroğlu'na "sosyal demokrat ve sol bir parti olarak toplumu dönüştürme ve topluma öncülük etme görevimiz varken, seçtiğimiz aday bugünkü siyasi hegemonyaya teslim olduğumuz algısını yaratıyor.


Samimiyetle ifade etmek isterim ki çatı adayı kararı içime sinmeyen bir karardır. Sayın genel başkanımızın insiyatifi ve çabasıyla alınmış bir karardır. kendisinin adaylığı için imza vermeyi düşünmüyorum, ama henüz kararımı vermedim. Bakın general Mc. Arthur bir konuşmasında ‘liderlik sadece risk almak değil aynı zamanda sorumluluğu da cesaretle üstlenmektir’ demiştir. aday belirleme konusunda Sn.Genel başkanımız insiyatif aldı, risk aldı ve adayı belirledi. Bunun sonucunda kendisinin sorumluluğu da cesaretle üstleneceğine inanıyorum."ifadeleriyle seslendi.

İşte Oran'ın yaptığı o konuşma:

“Bu tespitlerimi, bu kaygılarımı, bugün burada ilk kez partimizin bu yetki kurulunda, PM’de ifade ettiğimi bilmenizi isterim. Daha önce sizlere ve kurultay delegelerimize hesap verme sorumluluğu içinde yazmış olduğum mektup da bu doğrultudaydı. Amacım, görevim ve varlık nedenim bunları sizlerle paylaşmaktır. Hz. Mevlana’nın ifadesiyle ‘insan konuştukları kadar, sustuklarından da sorumludur’. Köklü geleneğimizde, ciddi bir sınavla sınanıyoruz. 

"İNSİYATİF ALDI, SORUMLULUĞUNU DA ÜSTLENECEK"

Muhafazakar oyları almak için, muhafazakarlaşmakla anılıyoruz. Mevlana‘ya olduğun gibi görün/ya göründüğün gibi ol’ der. Sosyal demokrat ve sol bir parti olarak toplumu dönüştürme ve topluma öncülük etme görevimiz varken, seçtiğimiz aday bugünkü siyasi hegemonyaya teslim olduğumuz algısını yaratıyor. Samimiyetle ifade etmek isterim ki çatı adayı kararı içime sinmeyen bir karardır. Sayın genel başkanımızın insiyatifi ve çabasıyla alınmış bir karardır. Kendisinin adaylığı için imza vermeyi düşünmüyorum, ama henüz kararımı vermedim. Bakın general Mc. Arthur bir konuşmasında ‘liderlik sadece risk almak değil aynı zamanda sorumluluğu da cesaretle üstlenmektir’ demiştir. Aday belirleme konusunda Sn.Genel Başkanımız insiyatif aldı, risk aldı ve adayı belirledi. Bunun sonucunda kendisinin sorumluluğu da cesaretle üstleneceğine inanıyorum” diye seslendi.

Umut Oran’ın 23.6.2014 tarihli PM toplantısında yaptığı konuşmanın metni şöyle:

Çok tarihi ve kritik bir seçim süreci içindeyiz cumhurbaşkanını ilk defa halk seçecek. Aday belirlemede doğru bir yöntem benimsendi, ancak yanlış bir noktaya varıldı. Katılımcı çoğulcu bir şekilde süreç yönetilmek istendi, ama bu ilkeler gerçek manada hayat bulmadı. Sonuç olarak – çıktığımız yolla, varmak istediğimiz hedefler geldiğimiz yer aynı olmamıştır.

CHP ve MHP’nin Sayın Genel Başkanları düzeyinde sağlanan “büyük uzlaşmayı” takdirle karşılıyorum. Ancak maalesef genel başkanlar  düzeyindeki “büyük uzlaşma” CHP tabanında, organlarında ve Parti Meclisi’nde gerçekleşmemiştir. Böylesine önemli bir konuda, parti meclisimiz edilgen değil etken ve etkin olmalıydı! 7600 nüfuslu Çanakkale’nin Ayvacık ilçe Bld Bşk. adayını belirleyebilen bu meclis, 76 milyonun cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde daha fazla söz sahibi olmalıydı.

Çatı adayının olumlu yönlerini biliyoruz saygınlığından ve özelliklerinden haberdarız. Bakın bir partinin varlık nedeni, beklentileri karşılamaktır! 12 milyon seçmenimiz, 1.100.000 üyemizin yani tabanımızın beklentilerini bu adayla karşılayabildiğimizi sizin de düşünmediğinizi biliyorum.

CİDDİ BİR SINAVLA SINANIYORUZ

Köklü geleneğimizde, ciddi bir sınavla sınanıyoruz. Muhafazakar oyları almak için, muhafazakarlaşmakla anılıyoruz. Mevlana‘ya olduğun gibi görün/ya göründüğün gibi ol’ der.

Sosyal demokrat ve sol bir parti olarak toplumu dönüştürme ve topluma öncülük etme görevimiz varken, seçtiğimiz aday bugünkü siyasi hegemonyaya teslim olduğumuz algısını yaratıyor.

Keşke chp kimliğine, atatürk ilkelerine, 6 ok ideolojisine, keşke kuvayı milliye ruhuna, cumhuriyetin temel değerlerine tartışmasız sahip olan bir aday gösterebilseydik, keşke “büyük uzlaşma” sadece parti büyüklerinin uzlaşması olmasaydı keşke “büyük uzlaşma” partideki büyük uzlaşmayı yani parti organlarına yönelik bir sessizleşmeye sebep olmasaydı keşke “büyük uzlaşma” adına, amacına uygun bir şekilde tabanımızda, toplumda heyecan, coşku ve sinerji yaratabilecek şekilde, sıfır hata, minimum risk, maksimum başarı hedefine uygun olabilseydi ve ben, iyikileri keşkelerinden daha fazla olan bir konuşmayı bugün burada yapabilseydim!

Bir şeylerin altını çizmek istiyorum: bu tespitlerimi, bu kaygılarımı, bugün burada ilk kez partimizin bu yetki kurulunda, PM’de ifade ettiğimi bilmenizi isterim. daha önce sizlere ve kurultay delegelerimize hesap verme sorumluluğu içinde yazmış olduğum mektup da bu doğrultudaydı. o mektubu da basınla asla paylaşmamıştım. Zira kol kırılır yen içinde kalır.

Amacım, görevim ve varlık nedenim bunları sizlerle paylaşmaktır. Hz. Mevlana’nın ifadesiyle ‘insan konuştukları kadar, sustuklarından da sorumludur’.

Samimiyetle ifade etmek isterim ki çatı adayı kararı içime sinmeyen bir karardır. Sayın Genel Başkanımızın insiyatifi ve çabasıyla alınmış bir karardır.

Kendisinin adaylığı için imza vermeyi düşünmüyorum, ama henüz kararımı vermedim. Bu konuda da milletvekillerine baskı yapılmamasını rica ediyorum. Sonuç olarak iki partiden de 20’şer milletvekilinin imza vermesi yeterli görülmelidir, aksi takdirde kimin imza verip vermediği noktasında partiyi yıpratıcı, tartışmalı haberlere yol açılacaktır.

Ama alınacak karar doğrultusunda, chp kültürüne uygun bir şekilde partimizin başarısı için çalışmaya devam edeceğimden emin olmanızı isterim.
Bakın general Mc. Arthur bir konuşmasında ‘liderlik sadece risk almak değil aynı zamanda sorumluluğu da cesaretle üstlenmektir’ demiştir.

Aday belirleme konusunda Sn.Genel Başkanımız insiyatif aldı, risk aldı ve adayı belirledi. Bunun sonucunda kendisinin sorumluluğu da cesaretle üstleneceğine inanıyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin partimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diler

Hepinize saygılarımı sunarım.”

ODA TV
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

MİKAİL BOZLAĞAN TOPRAĞA VERİLDİ
İçişleri Bakanlığı'na saldırı düzenleyen iki teröristin, arabası gasp edip öldürdüğü Mikail...

Haberi Oku