Gündem:
BARO'LARDA SEÇİM HEYECANI
BARO'LARDA SEÇİM HEYECANI

32 bin 500 kayıtlı üyesiyle dünyanın en büyük barolarından olan İstanbul Barosu, Ankara Barosu ve İzmir Barosu’nda avukatlar sandık başına gidecek.

İSTANBUL BAROSU DÜNYANIN EN BÜYÜK BARO'SU

İstanbul Barosu Genel Kurulu Haliç Kongre Merkezi’nde 18-19 Ekim’de yapılacak.

Yarışa 5 grup ve bir bağımsız aday katıldı.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı iki dönemdir baro başkanlığını sürdüren Doç. Dr. Ümit Kocasakal.

Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Ayhan Erdoğan.

Hukukun Üstünlüğü Platformu'nun (AKP’ye yakınlığıyla biliniyor) adayı Abdullah Arar.

Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu seçime eş başkan adayları Ercan Kanar ve Yıldız İmrek ile giriyor. Bu da bu yıl bir 'ilk' olarak yaşanıyor. 

Milliyetçi Avukatlar Grubu da bu yıl ilk defa aday çıkardı. Grubun adayı Ali Rıza Kaplan. Grubun gücünün zayıf olduğu ve fazla bir oy alamayacağı belirtiliyor.

Bağımsız aday olarak da bu seçimde Avukat Nejat Kazan yarışacak. Kazan’ın Önce İlke Grubu’ndan adaylık beklediği, olmayınca yönetim kurulu üyeliği için bağımsız adaylığını koyduğu gelen bilgiler arasında.

GRUPLARIN SEÇİM SLOGANLARI…

Grupların broşürlerinde yer alan sloganlar ise şöyle:

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, “Bir baronun çok ötesinde” ve “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır”,

Hukukun Üstünlüğü Platformu, “İstanbul'a yeni baro, baroya yeni başkan”,

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar grubu, “Özgür ve demokratik bir toplum için özgürlükçü baro”,

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu “İtibarlı avukat, mesleki gelecek, adalet, güven için, adaletin peşinde İMAG’da birliğe”,

Çağdaş Avukatlar Grubu da “Sokağı savunmak, hayatı savunmaktır” sloganlarını kullanıyor.

EN İDDİALI ADAY ÜMİT KOCASAKAL

Baroyu uzun bir süredir yöneten Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı yine Ümit Kcoasakal. Grup 2010 ve 2012’deki genel kurullarda kendi içerisinde bölünme yaşamış, iki farklı adayla (Muammer Aydın ve Ümit Kocasakal) seçime girmişti. 2010 yılında baro başkanlığına seçilen Kocasakal, 2012’de de seçimi kazanmıştı. Önce İlke, bu genel kurula tek listeyle katılıyor.

İki dönemdir başkanlığı sürdüren Ümit Kocasakal, seçim mevcut adaylar arasında en iddialı isim. Baro kulislerinde konuşulanlara göre Kocasakal’ın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Grubun yönetim kurulu aday listesinde bu yıl 5 isim değişti.

Ümit Kocasakal’ın başkan adaylığında grubun Yönetim Kurulu aday listesi şöyle:

Necmi Şimşek, Aydeniz Alisbah Tuskan, Sevgi Barutçu, Şahin Erol, Mehmet Durakoğlu, Süreyya Turan, Cengiz Yaka, Hüseyin Özbek, Prof. Dr. Serap Kiziroğlu, Hasan Kılıç.

Kocasakal başkanlığındaki Baro yönetimi geride kalan 4 yıl boyunca özellikle de cemaatin yargı içerisinde oluşturduğu ‘paralel devlet’ yapısının hukuk dışı uygulamalarına, orduya yönelik kumpaslara, ÇHD’li avukatlara yönelik operasyonlara karşı verdiği mücadeleyle öne çıktı. Yine Gezi direnişinde ve Soma’daki mücadeleyle de dikkat çekti. Kocasakal ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında davalar açıldı.

Kocasakal, yaşananlardan bir hukukçu olarak utanç duyduklarını belirterek, “Yargı hizmetinin iktidar tarafından bir cemaate ihale edildiği, ihaleyi alanların paralel bir devlet oluşturduğu, milli orduya kumpas kurdukları, sahte deliller oluşturdukları, iletişim özgürlüğünü ihlal ettikleri, haksız yere yıllarca hapislerde tutulan en yetkili ağızlar tarafında da dile getiriliyor” dedi. Bu şartlar içerisinde avukatlığın bir mücadele işi olduğunu ve adalet savaşımı vermesi gerektiğine dikkat çeken Kocasakal, “Ricacı değil mücadeleci olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇAĞDAŞ AVUKATLAR GRUBU İKİYE BÖLÜNDÜ

Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG) kendi içerisinde bölünerek iki farklı listeyle giriyor seçime.

ÇAG içerisinde yer alan ve HDP’ye yakın olan avukatlar, Katılımcı Avukatlar ve Özgürlükçü Hukuk Platformu üyeleri ile birleşerek “Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu”nu oluşturdular. Grubun içerisinde “yetmez ama evetçiler”in de yer aldığı belirtiliyor.

Grup, bir ilke imza atarak seçime Ercan Kanar ve Yıldız İmrek’in eş başkan adaylığıyla giriyor. Bu yöntem BDP/HDP’nin parti yönetimlerinde ve belediyelerdeki uygulamasına benziyor.

Eş Başkan adayı Yıldız İmrek, “Özgür savunma, demokratik baro” zemininde, güncel temel sorunlara temel yanıtlar üreterek yeni bir baro politikası platformu ortaya koymuş olduk. Demokratik ve özgürlükçü hukuk anlayışı bağlamında; Ceza ve infaz yasasının demokratikleşmesini, düşünce suçunun, Terörle Mücadele Yasası’nın (TMY) ve her türlü özel yargılama usulünün ortadan kaldırılmasını savunuyoruz. Kürt sorunu, halkların tam hak eşitliği temelinde demokratik çözüme kavuşturulmalı, kalıcı barış için demokratik anayasa yapılmalıdır” dedi. İmrek ve Kanar’ın vaatlerinden biri de işbaşına geldikleri takdirde Mahmut Esat Bozkurt Ödülü’nü kaldırmak.

Ercan Kanar ve Yıldız İmrek’in eş başkan adayı olduğu grubun yönetim listesi şöyle:

İlknur Alcan, Gülcan Kartal Bağat, Zehra Çiğdem Özcan, Rozerin Seda Kip, Sezin Uçar, Mehmet Sani Kızılkaya, Fırat Söyle, Diren Cevahir Şen, Serap Akkılıç.

Adaylardan İlknur Alcan, yakın zamana kadar ÇHD İstanbul Şubesi yönetim kurulu yedek üyesiydi. ÇHD’nin, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Halk Cephesi’yle HDP arasındaki gerginlik sonrasında bazı avukatlar dernekten istifa etmişti.

Adaylardan Fırat Söyle ve Seda Rozerin Kip, LGBTİ avukatlarından. Mehmet Sani Kızılkaya da 2011’deki KCK operasyonunda gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Grubun TBB delege listesinde hükümetin ‘akil adam’ı Yücel Sayman’ın baro başkanlığı döneminde yönetimde yer almış isimler de bulunuyor.

ÇAG ADAYI ERDOĞAN…

Ayhan Erdoğan, Pınar Selek ve Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin avukatı aynı zamanda. Erdoğan, toplumsal mücadeleler içinde örgütlenerek halkı, emeği savunan ilk ve tek örgüt olduklarını belirtti. Şimdiki baro yönetiminin hukuk anlayışıyla Tayyip Erdoğan’ın anlayışı arasında fark olmadığını ileri süren Erdoğan, “Emek ve demokrasi mücadelesinde bayrak hala ÇAG’dadır. Biz Baro’yu avukatlarla birlikte yöneteceğiz. Atama yoluyla aday olmadık, demokratik teamülleri baroyu yönetirken de işleteceğiz” dedi.

ÇAG’ın yönetim kurulu aday listesi de şöyle oluştu: Can Atalay, Nalan Gonca Çelik, Pınar Dinç, Bilgütay Hakkı Durna, Tülin Münevver Dündar, Figen Erbek, Sabri Kuşkonmaz, Gülendam Şan Karabulutlar, Bülent Utku ve Ata Yazıcıoğlu. Listede yer alan Bilgütay Hakkı Durna Erkan Baş’ın liderliğini yaptığı HTKP’nin Merkez Komite Üyesi. Can Atalay da HTKP’nin yayın organı İlerihaber’de yazıyor, Taksim Dayanışması üyesi. Atalay, Sosyal Haklar Derneği’nin de başkanı.

2012’DEKİ GENEL KURUL’DA NE OLMUŞTU?

2012 yılında yapılan genel kurulda, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Ümit Kocasakal kazanmıştı. 22 bin 19 avukatın sandık başına gittiği genel kurulda, Kocasakal, 12 bin 836 oy almıştı. Özgürlükçü Katılımcı Çağdaş Avukatlar’ın adayı Filiz Kerestecioğlu 3 bin 945, Hukukun Üstünlüğü Platformu’nun adayı Rıza Saka 4 bin 650 ve Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun diğer adayı Muammer Aydın bin 38 oy almıştı.


ODA TV
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

TATİLDEN GERİYE KALAN ÇÖPLER KALDI
Bayram tatilinde İstanbul'un ormanlık alan ve plajlarını dolduranlardan geriye çöp yığınları kalırken,...

Haberi Oku