Gündem:
İŞTE ANAYASA MAHKEMESİ ve YARGITAY'ın YENİ BAŞKANLARI

İŞTE ANAYASA MAHKEMESİ ve YARGITAY'ın YENİ BAŞKANLARI 

AYM'nin YENİ BAŞKANI ZÜHTÜ ARSLAN
"Başkanı seçildiği AYM'ne 'darbeci' demişti"

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na Zühtü Arslan seçildi. Yeni Başkan Zühtü Arslan 17 üyeden 11'inin oyunu aldı. Zühtü Arslan'ı Anayasa Mahkemesi Üyeliği'ne 17 Nisan 2012 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, atamıştı.

AYM'nin yeni Başkanı Zühtü Arslan Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyeliği sırasında AKP'nin kapatılması ile ilgili davayı kabul eden Anayasa Mahkemesini topa tutmuştu. "Anayasa Mahkemesi´nin kararı yargı darbesi niteliğindedir" diyen Arslan bu açıklamasıyla AYM'yi darbeci ilan etmişti.

Iğdır Barosu'nun düzenlediği ‘’Demokrasi hukuk devleti ve yeni anayasa arayışı’’ konulu panelde konuşan Prof. Dr. Arslan, "Anayasa Mahkemesi için imkansız diye bir şey yok. Anayasa Mahkemesi kendisini her türlü kararı vermeye muktedir bir organ olarak görüyor ve işin ilginç tarafı en başta bunu yaparken Anayasa Mahkemesi'nin 11'inci maddesini görmezlikten geliyor, ihlal ediyor" bugün Başkan seçildiği AYM’yi o dönem oldukça sert sözlerle eleştirmişti.

2009-2012 yılları arası Polis Akademisi Başkanı olan Arslan, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2012 yılında YÖK kontenjanından AYM üyeliğine seçilmişti. Arslan, ‘’Kemalizm gerici’’ diyen Atilla Yayla’ya destek bildirisine imza atmıştı.

TBMM tarafından yürütülen Parlamento Tarihi projesinde “1957-1960 döneminden” sorumlu yazar olarak görev yapan Arslan, TESEV tarafından yürütülen “Türkiye’de Güvenlik Sektörü Almanak / 2005” projesinde“Hükümet” bölümünün yazımından sorumlu yazar olarak da yer aldı.

AYM’nin yeni Başkanı Zühtü Arslan, TESEV’in “Almanak 2005” projesinde askere sert sözler söylemiş ve TSK’dan tepki görmüştü.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Harp Akademileri Komutanlığında 2006-2007 eğitim öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada Zühtü Arslan’ın adının geçtiği TESEV’in yayınladığı almanağa geniş yer vermişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin konumu konusunda içeriği pek çok maddi hatayla dolu yeni bir belge, almanak yayınlandığını belirten Büyükanıt, “Bu belgede dikkat çeken en önemli konu, dokümanı oluşturan 22 bölümden 9’unun Polis Akademisi tarafından yazılmış olmasıdır. Bu kurumsal işbirliğine en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, devletin önde gelen kurum ve kuruluşlarının bu tür çalışmalara katılmalarının nasıl bir fayda sağlayacağını da takdirlerinize bırakıyorum” demişti.

İTAAT KÜLTÜRÜ YERİNE İTİRAZ KÜLTÜRÜ YERLEŞTİRİLMELİ

Söz konusu raporda, ağırlıklı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin işlevlerinin ele alındığını belirterek raporun ön sözünde yer alan “İtaat kültürünün yerine itiraz kültürünü yerleştirmeyi amaçladığı” yolundaki ifadelerin, raporun gerçek niyetini açıkça ortaya koyduğunu bildiren Büyükanıt, bu tür raporların gelecekte de yayımlanması durumunda daha açık ve net belgeleri kamuoyu ile paylaşacağını da dile getirmişti.

HAŞİM KILIÇ SORULARI YANITLADI

13 Mart’ta görev süresi sona erecek olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç AYM’de yapılan ve Zühtü Arslan’ın başkan seçildiği seçim sonrasında basın toplantısı yaptı.

Yargının bir intikam aracı olmadığına dikkat çeken Kılıç, “Türkiye’nin en ücra köşesine gidin, oradaki hakim ve savcıların hangi görüşe sahip olduğu herkes tarafından biliniyordur. Yargının bu şekilde yola devam etmesi mümkün değildir” dedi.

“Siyasete mi gireceksiniz?” sorusuna herhangi bir siyasi projesi olmadığı yönünde yanıt veren Kılıç, geçen hafta yapılması beklenen seçimin ertelenmesine ilişkin de şunları söyledi:

“Yasa gereği seçimden 1 hafta önce arkadaşlarımıza bildirmemiz gerekiyor. Erteleme kararı benim kararım değil. Adaylarım kulis çalışmaları için benden süre istedi. Buna farklı anlamlar yüklemeye gerek yok. Dışarıdan konuşulanları ciddiye almıyorum. Bunların üzerinde çok durmayacağım. Hiçbir zaman gizli bir ajandam olmadı. 25 yıl boyunca hep açık yüreklilikte konuştum.”

Başkanlık kimliği nedeniyle düşüncelerini sansürlü paylaştığını söyleyen Kılıç, “Hukuk güvenliğinin birinci sırada problem olduğu günler yaşıyoruz” dedi.

 Haşim Kılıç, “Verdiğim oylardan en çok faydalananlar bana ‘darbeci’ demiştir” diye konuştu.

“KİM ALINIRSA ALINSIN”

Emekli olduktan sonra da mücadelemi sürdüreceğim” diyen Kılıç, “Doğruları, yanlışları söyleyeceğim. Kim alınırsa alınsın etkilenmiyorum. Biz bu olduğunu sürdürmek zorundayız” açıklamasında bulundu.

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat ilinin Sorgun ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde “İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler” alanında, Doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında ise Profesör unvanını aldı.

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çalıştı. Ayrıca, 23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. 2009 yılında Başkanlığına atandığı Polis Akademisi'nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, "İnsan Hakları", “Devlet Kuramları” gibi dersler verdi. Ayrıca, 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi'nde "Turkish Public Law" dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi'nde “Hukuk ve Siyaset” dersini verdi.

Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (3 Cilt) adlı kitapları vardır. Bunun yanında, Constitutional Law of Turkey başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri bulunmaktadır. Ayrıca, anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayınlanmış makaleleri ve bildirileri vardır.

Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilmiştir.

Evli ve dört çocuk babasıdır.

YARGITAY'IN YENİ BAŞKANI İSMAİL RÜŞTÜ CİRİT OLDU

Yargıtay'ın yeni Başkanı İsmail Rüştü Cirit oldu.

Yargıtay Birinci Başkanlığı için yapılan seçimde, 280 oy alarak başkan seçilen İsmail Rüştü Cirit, Hukuk Genel Kurulu Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Cirit, "Kuvvetler ayrılığı olmazsa olmazımızdır. Kuvvetler ayrılığında, alana müdahale edilmemek koşul ve şartıyla bu konuda işbirliği içerisinde harekettir" dedi.

Ali Alkan'ın dün veda konuşmasında Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket' okuduğunu hatırlatan Cirit, "Ben de Türk halkının teveccühüne layık olan, birlik beraberliği temin eden, salt adaleti, gerçek adaleti tesis eden bir Yargıtay özlemiyle konuşmama başlıyorum" diye konuştu.

Cirit, "Sayın Alkan, 'Yargıtayda ben 4-6 nöbeti tuttum' diyor. Biz 12-2, daha zor bir nöbet tutacağız ama Türk halkının yargıya karşı inanılırlık ve güvenilirlik noktasında teveccühünü, saygınlığını, en üstlere çıkarmak için çalışacağız" dedi.

Cirit, sözlerini şöyle tamamladı, "Kuvvetler ayrılığı olmazsa olmazımızdır. Kuvvetler ayrılığında, alana müdahale edilmemek koşul ve şartıyla bu konuda işbirliği içerisinde harekettir. Anayasamızın gerekçesinde tanımlandığı gibi, kuvvetler ayrılığı aynı ahenkli bir orkestranın bestesi gibi kimisi keman çalar, kimisi piyano çalar ama sonunda güzel bir beste çıkar. Kuvvetler ayrılığında, alanımıza müdahale edilmemek koşul ve şartıyla işbiriliği içerisinde hareket edilecektir. Hakim teminatı, hakim bağımsızlığı, hakim tarafsızlığı altını kalın kalın çizmek suretiyle vazgeçemeyeceğimizdir. Yargı adaleti sağlamak içindir. Türk halkının güvenine, yargı olarak, son zamanlarda düşen güvenine layık olmaya çalışacağız. Bu konuda önemli görevler düşmektedir. Bu önemli görevleri de arkadaşlarımla birlikte yerine getireceğim. Dört kıymetli arkadaşımla yarıştım. Onlar da birbirinden değerli, çok kıymetli, birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızdır."

İSMAİL RÜŞTÜ CİRİT KİMDİR?

23 Mart 1955’te Balıkesir Burhaniye doğumlu olan İsmail Rüştü Cirit, İzmir Namık Kemal Lisesi’ni bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1978 yılında mezun olmuştur.

Burhaniye hakim adayı olarak mesleğe başlayan İsmail Rüştü Cirit, çeşitli hakimlik görevlerinde bulunmuştur.

Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevindeyken 2004′te Yargıtay üyeliğine seçilmiş, halen Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken 2011′de Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 13. Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiştir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

İsmail Rüştü Cirit Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı iken AKBİL davasında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraatına karar verdi.


ODA TV
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

BAHÇELİ O İSMİ GÖREVDEN ALDI
MHP Lideri Bahçeli, Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi olan MHP eski Milletvekili Olcay Kılavuz’un danışmanlık...

Haberi Oku