Gündem:
KALPAZANLIK DOSYASINDAN 5 YILLIĞINA KURTULDU
KALPAZANLIK DOSYASINDAN 5 YILLIĞINA KURTULDU

‘Kalpazanlık’ dosyasına Köşk zırhı

Cumhurbaşkanı seçimlerini kazanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, görevine resmen başlayıp Köşk’e çıktığında daha kalın “dokunulmazlık zırhını” da sırtına geçirecek.

Meclis’te üç adet dokunulmazlık dosyası bulunan ve 17-25 Aralık dosyaları ile de şaibe altında olan Erdoğan, 5 yıllık görev süresi boyunca “vatana ihanet” dışında hiçbir şekilde yargılanamayacak.

Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilmesiyle yalnızca devletin bir numaralı koltuğuna oturmakla kalmayacak, aynı zamanda anayasal zırha da sahip olacak.

Çünkü anayasanın 105. maddesi, “Cumhurbaşkanının, anayasa ve diğer kanunlarda başbakan ve ilgili bakanın imzalarına gerek olmaksızın tek başına yapabileceği belirtilen işlemleri dışındaki bütün kararları, başbakan ve ilgili bakanlarca imzalanır; bu kararlardan başbakan ve ilgili bakan sorumludur.

Cumhurbaşkanının resen imzaladığı kararlar ve emirler aleyhine Anayasa Mahkemesi dahil, yargı mercilerine başvurulamaz.

Cumhurbaşkanı, vatana ihanetten dolayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az üçte birinin teklifi üzerine, üye tamsayısının en az dörtte üçünün vereceği kararla suçlandırılır” hükmünü düzenliyor.

Erdoğan, bu sayede Meclis’te bekleyen yolsuzluk dosyalarından 5 yıl daha kurtulacak.

Erdoğan’ın, İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde işlediği iddia edilen “zimmet”, “kalpazanlık” “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçlarından Meclis’te üç adet fezleke dosyası bekliyor.

Bunların dışında 17 ve 25 Aralık soruşturmalarının bir ucunun Erdoğan’a uzanması da Köşk dokunulmazlığı sayesinde engellenecek.

Dizayn edilmiş yargı

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna otururken geride dizayn edilmiş bir yargı da bıraktı.

17 Aralık operasyonu sonrası HSYK eliyle yargıda kendisini hedef alabilecek hâkim ve savcıları görevden alarak pasifize eden Erdoğan hükümeti, yerlerine “güvendiği” isimleri atadı.

Diğer yandan ekim ayında yapılacak HSYK seçimleri, Erdoğan’ı tehdit edebilecek en büyük süreci içinde taşıyor.

Adli ve idari yargıdan HSYK’ye 11 üye seçilecek. Eğer bu seçimleri iktidarın desteklediği liste kazanmazsa, yeni oluşacak HSYK ile Erdoğan’ın yargıda oluşturduğu düzen bozulacak.

Bu da Erdoğan’ın partisine yönelik yeni yolsuzluk soruşturmalarının önünü açabilecek. Hatta Erdoğan hakkında başlatılabilecek olası bir “vatana ihanet” soruşturmasını ancak bu seçimlerin kaderi belirleyecek.

Gül’ün kayıp trilyon sıkıntısı


Erdoğan’ın çıkacağı Köşk koltuğundan 28 Ağustos günü ayrılacak Abdullah Gül ise yargı ile karşı karşıya kalabilir.

Bilindiği üzere 28 Şubat 1997 sürecinin bir sonucu olarak 1998’de Refah Partisi (RP) kapatıldı. Bu kararın akabinde yöneticilerden elde bulunan Hazine yardımını devlete iade etmeleri istendi. 

O dönemin RP yönetimi de paranın örgütlere gönderilerek harcandığını ileri sürerek iade etmedi. 

Müfettişlerin yaptığı incelemelerde ise Hazine'ye iade edilmesi beklenen, o günün parasıyla 1 trilyon liranın (bugünkü 1 milyon lira) ‘sahte belgelerle harcanmış gibi gösterildiği’ ortaya çıkarıldı. 

Kayıp Trilyon Davası’ olarak adlandırılan bu süreç sonunda RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, ‘özel belgede sahtecilik’ suçundan 2 yıl 4 ay hapse mahkûm oldu.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 68 RP yöneticisini de 1 yıl ile 1 yıl 2 ay arası hapisle cezalandırdı. 

Yargıtay’ın kararı onamasıyla hukuki sürecin sonuna gelinmiş oldu.  Ancak eski RP Genel Başkan yardımcıları İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül hakkında, devamlı dokunulmazlık altında oldukları için ceza davası açılmadı.

Görevi devretmesiyle birlikte şimdi bu zırh da kalkıyor ve Abdullah Gül'ün yargılanabilmesine olanak doğuyor.


HaberHabere
Cumhuriyet Gazetesi
Haber Habere
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

İSRAİL'DE ZORUNLU HALE GELİYOR
İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Ultra Ortodoks Yahudilerin (Harediler) orduya alınmasının "zorunlu"...

Haberi Oku