Gündem:
ODA TV DAVASINDA NELER OLUYOR?
ODA TV DAVASINDA NELER OLUYOR?

Gazeteciliğin yargılandığı Odatv Davası, 414 günlük aradan sonra yeniden başladı. Son duruşma 12 Aralık 2013’te gerçekleşmiş ve özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından, dava İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ne devredilmişti.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız'ın hazırladığı 134 sayfalık iddianamede, Yalçın Küçük, Soner Yalçın, Ahmet Şık, Hanefi Avcı, Nedim Şener, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Doğan Yurdakul, Müesser Uğur, Coşkun Musluk, Sait Çakır, Ahmet Mümtaz İdil ve İklim Ayfer Kaleli sanık olarak bulunuyor. Sanıklar hakkında 7,5 yıldan 41 yıla kadar değişen hapis cezaları isteniyor.

Sanıklardan Nedim Şener ve Mümtaz İdil duruşmaya katılmadı.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülen Odatv Davası’nda yaşananları aktarıyoruz:

14:48

Duruşma sona erdi. Bir sonraki duruşma 12 Haziran 2015 saat 09.30'a ertelendi.

14:12

Mahkeme kararı okumak üzere ara verdi.

14:10

Cumhuriyet Savcısı'na görüşü soruldu. Savcı GSM şirketlerinden ve yurtdışı taleplerinden gelecek yanıtların beklenmesini istedi.

13:58

Ahmet Şık'ın avukatı Fikret İlkiz söz aldı. İlkiz, "Acaba ilk iddianamenin kabulünden itibaren bütün bu davayı yeniden ele alalım mı? Benim müvekklim bağımsız, demokrasi ve sosyalizm kafasında olan biridir. Dün müvekkilim düzene uygun yetiştirilmiş bir kafa değildir. Asıl talebim şu 6526 sayılı kanunda yapılan değişiklik" dedi. Fikret İlkiz, bir mahkeme kapatıldıktan sonra davanın kaldığı yerden devam etmesinin doğru olmadığını söyledi.

13:52

Yalçın Küçük'ün avukatı Hasan Fehmi Demir söz aldı. Demir, "Sanıklar 2 yılın üzerinde tutuklu kaldı. Şimdi siyasi iktidar diyor ki siz yargının önünde değil bir örgütün önündeydiniz. Şimdi sizleri tenzih ederek söylüyorum şimdi yargılandığımız mahkeme bağımsız mahkeme midir? Önünüzde 2 yol var. Ya siz bir örgütün elindeymişsiniz diye davayı bitirin. Ya da bu dava hiç bitmesin Türkiye'deki hukuksuzluğun ibreti olarak yıllarca sürsün. Odatv diye bir örgüt olduğu varsayımıyla yüzlerce kişi şüpheli yapılmış. Yüzlerce klasör dosya var. O dosyaların buraya getirilmesi neler olduğunu anlamamızı sağlayacak. O dosyaların getirilmesini talep ediyorum" dedi.

13:48

Soner Yalçın'ın avukatı Duygun Yarsuvat söz aldı. Yarsuvat duruşmaların bir an önce tamamlanarak davanın sona erdirilmesini istediklerini söyledi.

13:43

Nedim Şener'in avukatı Nurcan Özkaplan konuştu. Müvekkilinin hukuksuz bir şekilde tutuklu kaldığını söyledi, Beraatini istedi.

13:29

İklim Bayraktar'ın avukatı Avukat Sibel Sevinç Deveci söz aldı. Deveci, bugüne kadar gelmeyen tapenin duruşmaya getirilmesini istedi.

13:19

Hanefi Avcı'nın avukatı Refik Ali Uçarcı söz aldı. Uçarcı, müvekkili Hanefi Avcı'nın Cemaat hakkında yazdığı kitaptan dolayı tutuklandığını kendisini tutuklayan kamu görevlilerinin Cemaat yanlısı olduğunun herkesin bilgisi olduğunu ve hukuksuz karar verdiklerini söyledi.

13:10

Duruşma devam ediyor. Mahkeme heyeti avukatlara söz verdi. İlk olarak Doğan Yurdakul'un avukatı Cengiz Kayıtmazer söz aldı. Kayıtmazer, 'haram yemedik' deseler de bu polislerin hukuksuzluk yaptığını, aldıkları takdir ve maaşların haram olduğunu söyledi. Sorumlu kamu görevlilerinin yargılanmasını istedi. Kayıtmazer, duruşmaların daha da uzatılmadan kararın verilmesini istedi.

12:11

Duruşmaya 13:00'e kadar ara verildi.

12:00

Hanefi Avcı söz aldı. Avcı, "Bu davanın konusu yoktur. Tüm iddiaların tersini gösteren belgeler bu dosyada vardır. Bu davada sahte belgeler olduğu eldeki delillerde mevcuttur. Bu komployu yapanların yargı ve polisteki bir Cemaat olduğu da dosyada vardır" dedi.

Avcı sözlerine şöyle devam etti: "Ben bu davada kitapla suçlanıyorum. Kitabı talimatla yazmakla suçlanıyorum. Ben bunun aksini gösteren bütün yayınevi yazışmalarımı gösterdim. Ama dikkate almadılar."

Hanefi Avcı, davadaki isimleri tanımadığı belirtti. Avcı, "Davadaki sanıkları tanımam. Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul'u 10 yıl önce bir kez gördüm. Nedim'le haber için birkaç kez konuştuk. Ahmet'in telefonla sorduğu sorulara yanıt vermişliğim vardır. Görsem tanımazdım. Müyesser Hanım'la kitaptan sonra bir kez röportaj yaptık" dedi.

Avcı konuşmasına şöyle devam etti: "Biz bu soruşturmaya Odatv'de yapılan aramalardan sonra dahil edildik. Ancak nasıl oluyorsa Nedim'in tüm tapeleri Odatv basılmadan 1 ay önce 1 gece içinde deşifre edilip hazırlanmış.

Savcının polise sorduğu bir soruya 2 günde 1134 sayfalık yanıtla veriyor. 2 günde bu kadar yazılmaz. Bunların hepsi önceden hazırlanmış. Müyesser Hanım'ın evindeki bilgisayarda sahtecilik saptanmış. Aynı dosyalar Barış Pehlivan'da niye onda sahtecilik yapılmamış olsun."

Hanefi Avcı, "TÜBİTAK raporunda bile bilgisayarlar üzerine uzun süre uzaktan oynandığı görülüyor. Polis bu sırada bilgisayarları izliyor. Polis izlerken o sırada gelen mailleri, virüsleri görüyor. Ama hiçbir işlem yapmıyor" dedi.

11:53

İklim Ayfer Kaleli söz aldı. Deniz Baykal'ın beyanlarına yanıt veriyor. Baykal'la konuşmalarından bir tapenin eksik olduğunu, talep ettiği halde gelmediğini söyledi. O tape gelseydi bu suçlamalara maruz kalmayacağını söyledi. Kaleli, o tapeyi istedi.

11:50

Ahmet Şık söz aldı. Savcı Zekeriya Öz'ün kendisine "Ahmet Bey'i tanımam polis gönderiyor ben imzalıyorum" dediğini söyleyen Şık da dosyayı okuduğu için hakime teşekkür etti. "Bu soruşturmayı Gülen Cemaat'inin yaptığından kimsenin kuşkusu yok" dedi. Ahmet Şık: "Fethullah Gülen'in ve dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın birlikte suç işlemek için örgüt kurmaktan mahkeme önüne çıkmaktan yargılanmadığı bir dava eksik kalır. Erdoğan, Fethullah Gülen'le birlikte yargılanmak zorundadır."

Ahmet Şık, "Erdoğan'ın 'ne istediler de vermedik' bir suç itirafıdır. Bu dava bu haliyle bitmiştir" dedi.

11:48

Sait Çakır söz aldı, beraatini istedi. Çakır, bu iddianamenin demode olduğunu söyledi.

11:44

Müyesser Yıldız söz aldı. Bir önceki mahkemede hakimin ne iş yaptığını anlamadığını bu davada görmek istediğini söyledi.

11:40

Doğan Yurdakul söz aldı. Yurdakul, "Talebim, hukuka aykırı bu davayı sonlandırmanız ve hepimizi beraat ettirmeniz" dedi.

11:27

Barış Terkoğlu söz aldı. Terkoğlu, "Tarihsel bir durum içindeyiz. Bilirkişi raporu veren TÜBİTAK uzmanları sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle görevden alındılar. Odatv soruşturmasında görevli polis ve savcılar bugün görevden alındılar. " dedi. Terkoğlu, "Bu davanın bilirkişisinden hakimine kadar herkes sahtecilikle kumpasla suçlanıp görevden alındılar. Bu iddianamede suç yoktur. Türk aydını teslim olmaz" ifadelerini kullandı.

Barış Terkoğlu, "Dünyanın en alçak adamı; devletin kendisine verdiği üniformayı kendi Cemaat'i için harcayandır. Bu salonun sandalyelerinde bu kumpası kuranların yargılanmasını istiyorum" dedi.

Terkoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Savcıları görevden alındı, polisleri tutuklandı hakimler gönderildi. Bir biz kaldık. Bir tek biz gerçekmişiz.Bu iddianamede söyledik, hiç suç yoktur. Yazdığımız her şeyin arkasındayız. Ancak bir dizi sahte belgeyle suçlamalarda bulunuldu. Bugün bu sahtecilik yerin altından fışkırmış, ortada. Suç yoktur dedik. Bu iddianamenin ömrü kısa olacak dedik. Ülkenin aydınına kötülük yapılır, aydın ayakta kalır dedik. Öyle oldu. Çok şükür ayaktayız.
Beni bugün Zir Vadisi'ne bombalar kumpasla gömüldü yazdığım için mi yargılayacaksınız? Dursun Çiçek burada, beni İrticayla Mücadele Eylem Planı sahteciliğini yazdığım için mi yargılayacaksınız? Beni Mustafa Balbay'la röportaj yaptığım için mi yargılayacaksınız? Çıktı dışarıda vekilik yapıyor, herkese röportaj yapıyor. Beni Balyoz davasındaki sahtelikleri yazdığım için mi yargılayacaksınız? Artık herkes kabul ediyor. Ben bu duruşmayı şuna benzetiyorum: Yüzyıl savaşlarında, 2. Dünya savaşında ormanda unutulan bilikler vardır. Onlara teslim olun dememişlerdir. Hala savaş var gibi yaşamışlardır. Biz teslim olmadık. Ama bu savaş bitti."

11:20

Coşkun Musluk söz aldı. Musluk, "Elleriyle koydukları belgeleri buldular" dedi. Coşkun Musluk dava sürecinde yaşanan hukuksuzlukları aktarıyor.

11:16

Barış Pehlivan söz aldı. Pehlivan, "19 ay tutuklu kaldım, Bu mahkemede bana hiç soru sorulmadı. Bu davada Ergenekon'da kumpas var dedik diye mi yargılanacağız" dedi. Pehlivan "Başbakan diyor ki Pensilvanya'daki çete Odatv operasyonunu yaptı. Ali Fuat Yılmazer diyor ki, bana Başbakan Odatv'yi dedi, diyor. Nazmi Ardıç diyor ki Ulusal Medya 2010'da Odatv'yi görünce operasyon yaptık. Hani Odatv'de bulmuştunuz o belgeyi. Bu davanın arkasında Fethullah Gülen'in ve onun içindeki çetesinin olduğunu biliyoruz. Bu davanın sahibi Fethullah Gülen'dir. Sayın heyet, lütfen sanık sandalyesinde oturanların yerlerini değiştirin" dedi. Barış Pehlivan mahkemede isyan etti: "Sabri Uzun İN'de aylar öncesinden Odatv davasına çağrılmayacağını bildiğini yazdı. Bu nasıl mahkeme?"

11:10

Soner Yalçın söz aldı. Yalçın "4 yıldır gerek yandaş medyada gerek Cemaat medyasında hakkımızda söylenmedik söz bırakmadılar. Biz gazeteciyiz. Biz Namık Kemallerden beri acıya alışığız." dedi. Yalçın, "Sizden rica ediyorum. Kaşif Kozinoğlu aramızda yok. Bu davada kan akmıştır. Bu dava devlet içindeki çetenin ortaya çıkarılması için bir fırsattır. Bitiriniz ve suç duyurusunda bulununuz" dedi.

Soner Yalçın, "Burada polisler savcılar ve hakimler adına suç duyurusnda bulunmak istiyorum" dedi.

11:01

Odatv avukatlarından Celal Ülgen konuşmaya başladı. Ülgen, "Ergenekon, Balyoz, Odatv bunlar bir yargı içindeki, polis içindeki çetenin marifetidir" dedi. Ülgen, "Bu dava sürecek bir dava değildir. Bu davanın derhal bitirilmesi gerekir. Bu çeteye gidilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

10:59

Mahkeme Başkanı'nın "Bunları daha önce anlatmışsınız dosyada var" demesi üzerine Yalçın Küçük "Bir de canlı olarak dinliyorsunuz" dedi ve salonda gülüşmeler oldu. Küçük, "İddianamede Barış Pehlivan'ın benim evime geldiği ve kendisine talimat verdiğim söyleniyor. Kendisine işkence yapın, deneyin benim evimi bulabilecek mi? Hiç benim evime gelmemiştir" dedi. Küçük,  "Lütfettiniz beni dinlediniz. Sağolun" diyerek sözlerini tamamladı.

10:55

Yalçın Küçük'ün konuşması devam ediyor. Küçük, "Daha önce de söyledim hakimlerimi Yargıtay'a gönderirim" dedi.

10:44

Yalçın Küçük: "Bu iddianameye göre ben Odatv'yi, Ergenekon'u PKK'yı, CHP'yi yönetiyorum. Bizi bu iddianameyle bizi yargılamayın. PKK'yı ben yönetiyormuşum. PKK'yı bugün MİT ve Tayyip Bey yönetiyor. Abdullah Öcalan'ın benden çok etkilendiği bir dönem vardır. Sözü vardır 'Yalçın Küçük ağzını açtığı zaman beynimde şimşekler çakıyor.' Abartıyor tabii. Daha sonra Türk Ordusu'ndan etkilendiği bir dönem vardır.

Samanyolu 'Kollama' dizisinde beni Abdullah Öcalan'ı yönetiyor şeklinde gösterdi. Ben onu ara sıra öldürmeye çalışıyordum. İşte o dönem Öcalan'ın Türk Ordusu kontrolünden alınıp AKP kontrolüne girdiği dönemdir. Ben CHP'yi yönetiyormuşum ben yönetsem böyle mi olur. Bizi bu iddianameyle yargılamayın. Bize yakışan bir iddianame yazın. Değerli mahkeme bu bir torba davadır. Bu davaya başka bir şey söylenmez."

Küçük, Hanefi Avcı ile ilgili ise şunları söyledi: "Hanefi Avcı polis olarak yıllarca beni takip etmiş. Yıllarca beni takip eden bir polis şefiyle beni aynı davadan nasıl yargılarsınız?"

10:41

Yalçın Küçük, Davalarım kitabını göstererek bir savcının duruşmada kendisine bakarak kanser etmekle suçladığını söyledi. Yalçın Küçük, Savcı Cihan Kansız'ın basına, 'İddianameyi yazmaya başlıyorum' dedikten 4 saat sonra iddianamenin çıktığını söyledi. Küçük, "Biz polis çıraklarının yazdıklarıyla hapislerde çürüdük" dedi.

10:34

Yalçın Küçük söz aldı. Yalçın Küçük, "Uzun yıllardır ceza davalarına girerim ceza uzmanıyım, işim hapse girip çıkmak, bunu daha önceki hakimlere de söyledim" dedi.

10:33

Bilirkişinin açıklamaları bitti ve salondan ayrıldı.

10:26

Tuncay Beşikçi, suçlama konusu olan dosyaların başka bir bilgisayarda yaratılıp bilgisayarlara kopyalandığını tespit ettiklerini söyledi. Bu dosyaların virüslü dosyalarla uzantılı bulduğunu söyledi. Beşikçi, bilgisayarlara sahte mailler aracılığıyla gönderilmiş virüslerle girildiğini tespit ettiklerini ve bu virüslerle dosyaların bırakıldığını gördüğünü söyledi.

Hüseyin Ersöz 'ün sorduğu soruya yanıt veren Beşikçi dosyaların hiçbirinin bilgisayarlarda açılmadığını söyledi.

Beşikçi, polis bilirkişi ve TÜBİTAK raporunun bilimsel yanını eleştirdi. Beşikçi, İngiltere'de de davalara raporlar hazırladığını ve bu raporların o mahkemelerde bilimsel sayılmadığını söyledi.

10:24

Tuncay Beşikçi adli bilişim mühendisi olduğunu söyledi. Bilirkişi yemin etti.

10:22

Mahkeme Heyeti görüşerek bilirkişinin dinlenmesini kabul etti. Bilirkişi Tuncay Beşikçi salona geldi.

10:20

Odatv avukatı Hüseyin Ersöz mahkemeye yeni bir bilirkişi raporu sunacaklarını söyledi. Bilirkişi Tuncay Beşikçi'nin hazırladığı raporda TÜBİTAK'ın eksik bıraktığı noktaların tamamlandığını söyledi. Hüseyin Ersöz, bilirkişinin de salona geldiğini salonda eğer kabul edilirse ifade vermek istediğini söyledi.

10:12

Duruşma başladı. Mahkeme başkanı Deniz Baykal'ın yazılı olarak verdiği ifadeyi okuyor.

09.54

Çağlayan Adliyesi'e Odatv Davası'nı takip etmek için gazetecilerin yanı sıra CHP Milletvekili Umut Oran da geldi. Sanıklar şuan duruşma salonuna girdi. Duruşmanın birazdan başlaması bekleniyor.

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat da Soner Yalçın'ın avukatı olarak duruşma için Çağlayan Adliyesi'ne geldi. Emekli Albay Dursun Çiçek de adliyeye geldi.


ODA TV
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

DAYAKÇI İMAM SERBEST BIRAKILDI
Ağrı'nın Diyadin ilçesinde, Kuran kursunda çocuğa şiddet uyguladığı için gözaltına alınan din...

Haberi Oku