Gündem:
PERİNÇEK DAVASI İSVİÇRE HUKUKUNU DA BASININI DA BÖYLE ETKİLEDİ!

PERİNÇEK DAVASI İSVİÇRE HUKUKUNU DA BASININI DA BÖYLE ETKİLEDİ!
İSVİÇRE’DE YASA DEĞİŞİYOR
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire, Perinçek-İsviçre davasında nihai kararı verdi. Strazburg'da Perinçek kazandı, Türkiye kazandı!
Büyük Dairenin kararı İsviçre basınında geniş yer aldı. Gazete manşetlerinden duyurulan haberlerde konu ile ilgili yasa değişikliğinin İsviçre’nin gündeminde olduğu vurgusu dikkat çekti.


İsviçre basınında yer alan haberlerin görselleri ve özeti şu şekilde:
Tages-Anzeiger


Soykırım inkarcısı Strazburg’da İsviçre’ye karşı zafer kazandı.
Tages-Anzeiger

Kararın büyük önemi var, çünkü nihai. İsviçre’de hakimler bu karara bağlı kalmak zorundalar, tüm Avrupa’da hakimler bu kararı göz ardı edemeyecekler. Strazburg hakimleri diyorlar ki, “Holokostu inkar eden otomatikman ırkçı nefret güdüyor. Öte yandan diyorlar ki “Ermeni Soykırımı”nı inkar eden illa nefret ekme amacını taşımış olmuyor.
Tages-Anzeiger


STRAZBURG
Strazburg’taki hakimlere göre Doğu Perinçek, Ermenilere karşı bir nefret söyleminde bulunmadı. Onun en sert eleştirileri emperyalistlere ve onların kötü niyetli temsilcilerine yönelikti. Hakimlere göre Ermenilerin insanlık onurunun incitilmiş olduğu ispatlanmamıştır. Perinçek kamuyu ilgilendiren bir konuyu işlemiştir.
AİHM 2003 yılında verdiği kararı onaylamış oldu. Hakimler o zaman, 1915 olaylarının “Ermeni Soykırımı” olup olmadığı konusunda uluslararası bir görüş birliğinin olmadığını ifade etmişlerdi. En son Büyük Daire kararında da AİHM bu konuda görüş birliğinin hala var olmadığını savunuyor.
AİHM kararının İsviçre hukuku üzerinde etkileri olacak. Doğu Perinçek zamanında İsviçre mahkemelerinin kendisi aleyhine verdiği hüküm konusunda temyize gidebilir.
Tages-Anzeiger


Yeşiller Partisi Milletvekili Ueli Leuenberger: İsviçre toplumu “Ermeni Soykırımı” konusunda kuşku duymaya başlarsa, bu bir felaket olur.
Adalet Bakanlığı AİHM kararının hukuki sonuçları olacağından emin. Öncelikle AİHM kararını etraflıca inceleyecekler.
Neue Zürcher Zeitung


Perinçek, kararı “tarihi” olarak tanımladı. İsviçre-Ermenistan (GSA) Toplumu karar sonrasında dehşete düşmüş ve şoka uğramış durumda.
Neue Zürcher Zeitung

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜYLE DAYANIŞMA
İsviçre AİHM’de ağır bir yenilgi aldı. Karar bazı temel soruları ortaya attı: Devlet yurttaşlarına resmi bir tarih yazımına bağlı kalma konusunda zorunluluk getirebilir mi? Düşünce özgürlüğü hükümet makamlarının direktifleri karşısında ne dereceye kadar etkili olacak?
İsviçre katı bir çizgi izliyor. Özgür bir topluma böyle bir tasmanın yakışmadığı aşikar. Haklı olarak AİHM düşünce özgürlüğüne ağırlık tanıyor. Demokratik bir toplum bu gibi tartışmalara izin vermeli. Açık tartışmalara ihtiyaç var. Burada da yurttaşların muhakeme gücüne güvenmek lazım. Kamusal barış için ceza hakimlerine muhtaç değiliz.
Neue Zürcher Zeitung

GEREKSİZ CEZALANDIRMA
STRAZBURG, SOYKIRIM İNKARCISINA YÖNELİK TAVRI KINIYOR
Perinçek kamuyu ilgilendiren bir meseleyi ele aldı ve bunu yaparken şiddete ve nefrete başvurmadı. AİHM, Perinçek davası ile holokostu inkar konusunun birbiriyle  kesinlikle karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorlar.
130 sayfalık AİHM kararının İsviçre hukuku üzerinde oluşacak etkilerini şu anda Adalet Bakanlığı inceliyor. İsviçre mahkemelerinin bu konuyu yeniden ele alma ihtimalleri yüksek: Perinçek’in temyiz hakkı oluştu ve Perinçek İsviçre mahkemelerinin kendisini cezalandıran kararlarını iptalini talep edebilir.
ERMENİLER “DEHŞETE DÜŞMÜŞ VE ŞOKA UĞRAMIŞ” DURUMDA
İsviçre-Ermenistan (GSA) Toplumu Onursal Başkanı Sarkis Shahinian: Doğu Perinçek “düşünce özgürlüğü kahramanı” haline geldi. İsviçre-Ermenistan Parlemento grubunda ise büyük hayal kırıklığı hakim. Yeşiller Partisi Milletvekili Ueli Leuenberger’in korkusu İsviçre toplumunun bir bölümünün bundan böyle “Ermeni Soykırımı”nın hiç gerçekleşmediğine inanacak olması.
Neue Zürcher Zeitung

YASAL DEĞİŞİKLİK İÇİN BAKANLIK İNCELEMESİ
Bakanlık AİHM kararını etraflıca inceleyecek. Çıkan sonuçlara göre “ırkçılıkla mücadele yasası”nda bir düzenlemeye veya hatta bir yasa değişikliğine gidilebilir. İsviçre en geç 6 ay içerisinde AİHM kararını nasıl uygulamaya koyacağını Avrupa Konseyi’nin Bakanlar Komitesi’ne rapor vermek zorunda. Yol açılan hasarların giderilmesi için ve yeniden benzer hasarlara neden olmamak için İsviçre’nin ne gibi tedbirler aldığını bu rapor göstermek zorunda.
İsviçre en azından alacağı tedbirleri içeren bir yol haritası ortaya koymak zorunda.
Tagblatt

 “Irkçılıkla Mücadele Yasası”nda değişiklik gerektirecek karar.
Tagblatt

İSVİÇRE İÇİN ACI HABER : SOYKIRIM İNKARINA AKLAMA
Bakanlık “Irkçılıkla Mücadele Yasası”nı inceliyor. Yasada yer alan  “Soykırımı ve insanlığa karşı diğer suçları inkar” ifadesinin değiştirilmesi düşünülebilir. Zaten başlangıçta federal hükümet yasayı “holokost ve gaz odaları”yla sınırlamak istemişti.
Aargauer Zeitung

“IRKÇILIKLA MÜCADELE YASASI” MUHTEMELEN DEĞİŞECEK
SVP’nin liderlerinden, Eski Adalet Bakanı Christoph Blocher  görevdeyken yasayı gevşetmek istiyordu. Şimdi AİHM hakimleri Blocher’e hak vermiş oldu.Haber Habere
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

"MÜTHİŞ BİR TEVECCÜHÜN DOĞDUĞUNA...
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Toplumumuzun çok çeşitli kesimlerinde geçmişte...

Haberi Oku