Gündem:
ANKARA'da KAHPE BOMBALI SALDIRI
ANKARA'da KAHPE BOMBALI SALDIRI

Ankara’da büyük patlama


Ankara'da akşam saatlerinde askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "28 vatandaşımızı kaybettik, 61 vatandaşımız yaralı" dedi. Kurtulmuş ayrıca saldırıyı kimin gerçekleştirdiğine dair henüz bir bilgi olmadığını belirtti.

Genelkurmay Başkanlığı, bir açıklama yaparak saldırıda yaralanan 61 kişiden 30'unun taburcu edildiği bildirildi.

Yaralanan 61 kişiden 30'unun taburcu edildiği, 31 yaralının 8'inin GATA'da, 23'ünün ise sivil hastanelerde tedavi altında olduğunun belirtildiği açıklamada ayrıca "Yaralıların hayati tehlikeleri olmadığı yönünde bilgi alınmıştır. Saldırı esnasında lojman yakınında bulunan ve hafif şekilde yaralanan Hava Tuğgeneral Reha Ufuk Er ve eşinin sağlık durumları iyidir" denildi.

Ankara'da 18.31'de İnönü Bulvarı üzerindeki kırmızı ışıkta, askeri personeli taşıyan servis araçlarının durduğu bir esnada bombalı bir araçla saldırı gerçekleştirildiğini belirten Kurtulmuş, "yapılan saldırı sonucu maalesef şu andaki belirlemelerimize göre 28 vatandaşımızı kaybettik. Allah rahmet eylesin. Vefat edenler arasında asker kardeşlerimiz olduğu gibi sivillerin de olduğunu tahmin ediyoruz. Kimlik tespitleri yapıldıkça kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca 61 vatandaşımız da yaralı. Çeşitli hastanelerde tedavi altındalar. Terörü kınıyoruz" diye konuştu.

YARALILARIN LİSTESİ

Saldırıda yaralanarak çevre hastanelere kaldırılanlardan 47'sinin ismi belli oldu. Listede hastaneye kaldırılan isimlerden 4'ünün hayatını kaybettiği görülüyor. Bazı isimlerin ise karşısında herhangi bir bilgi bulunmuyor.
ERDOĞAN: "HER ŞEHİDİMİZ BAYRAĞIMIZIN İNMEYECEĞİNİN, EZANLARIMIZIN SUSMAYACAĞININ İSPATIDIR"

Saldırı ile ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ahlaki ve insani hiçbir sınırı olmayan bu saldırıları gerçekleştiren piyonlarla ve onların arkasındaki güçlerle mücadelemizi her gün daha kararlı bir şekilde sürdüreceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada öne çıkanlar şöyle; “Türkiye’nin, terörle mücadelesinde verdiği kayıplara yenilerinin eklenmesi, milletçe yüreğimizi yaralamakta, sabrımızı zorlamaktadır. Ahlaki ve insani hiçbir sınırı olmayan bu saldırıları gerçekleştiren piyonlarla ve onların arkasındaki güçlerle mücadelemizi, her gün daha kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Birliğimize, beraberliğimize, geleceğimize yönelik olarak, sınırlarımız dışında ve içinde gerçekleşen saldırılara misliyle karşılık verme konusundaki kararlılığımız, bu tür eylemlerle daha da güçlenmektedir. Türkiye’nin, meşru müdafaa hakkını, her zaman, her yerde ve her durumda kullanmaktan çekinmeyeceği bilinmelidir.

Terör örgütlerini kullanarak ülkemizi ve milletimizi hedeflerinden uzaklaştırabileceklerini sananlar, yanıldıklarını göreceklerdir. Her şehidimiz ve her gazimiz, bu toprakların ilelebet vatanımız olduğunun, bayrağımızın inmeyeceğinin, ezanlarımızın susmayacağının, ülkemizin bölünmeyeceğinin, devletimizin yıkılmayacağının birer ispatıdır. ‘Toprağın eğer uğrunda ölen varsa vatan olduğu’ inancı, 79 milyon vatandaşımızın kalbine, sarsılmaz bir inanç olarak adeta kazınmıştır. Terörle mücadele konusunda uzun ve acı tecrübelerle dolu bir geçmişi bulunan Türkiye, Allah’ın izniyle, bu saldırıların da üstesinden gelecektir. Gerek son saldırıda, gerekse daha önceki saldırılarla ve çatışmalarda verdiğimiz kayıplar, içimizi yaksa da mücadele azmimizi biliyor, bizi daha fazla gayret göstermeye yöneltiyor. Bir kez daha Ankara’daki bombalı saldırıda hayatını kaybeden Türk Silahlı Kuvvetleri personelimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum.”

BOZDAĞ: "5 ARACIN ORTASINDA PATLAMA OLDU"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Eskişehir yolundan Ankara’ya gelirken DSİ karşısında Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarının bulunduğu 5 aracın ortasında patlatıldığını, saldırının bomba yüklü araçla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Tüm kuvvet komutanlıkları, personellerini tek tek arayarak kimlerin evine ulaştığını ve kimlerin saldırıdan etkilendiğini tespit etmeye çalışıyor.

Saldırının yaşandığı yerin çevresindeki, özellikle amiral - generallerin yaşadığı askeri lojmanlarda cam ve pencerelerin kırıldığı ve lojmanların kullanılamaz hale geldiği; bu nedenle de lojmanlarda kalan bazı ailelerin, eşyalarını da toplayarak çocuklarıyla lojmanları terk ettiği görüldü. Bazı ceset parçalarının lojmanlara kadar ulaştığı belirtildi.
Odatv'nin edindiği bilgiye göre; bir general eşi de evdeyken saldırıdan kaynaklı bir şarapnel ya da cam kırılmasıyla yaralandı. Söz konusu yaralı GATA'ya kaldırıldı.

GÜVENLİK ZİRVESİ SONA ERDİ

Başbakan Davutoğlu Cumhurbaşkanlığı sarayındaki güvenlik zirvesinden çıkarak AKP Genel Merkezi'ne geçti.

Saldırı ile ilgili yazılı açıklama yapan Ahmet Davutoğlu "Bütün terör örgütlerine karşı verdiğimiz haklı mücadelede asla geri adım atmayacağız. Bu menfur saldırıyı istismar ederek provokasyona yeltenecek şer odaklarına karşı yüce milletimizin engin ferasetine ve sağduyusuna güveniyorum. Uzunca bir süredir, terörün hedefi olan ve birçok badireyi daha fazla kenetlenerek aşmış milletimiz, bu saldırılar karşısında da vakar ve dayanışma içerisinde bu zor koşulların üstesinden gelecektir. Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk ve adalet çizgisinden sapmadan, terör ve şiddete prim vermeden, öncelikle kendi ulusal güvenliğini koruyacak insani değerleri herkes adına savunmaya devam edecektir." dedi.
 
Saldırı yerine giden CHP milletvekilleri "Yarın Meclis'in ortasında patlama olsa hiç şaşırmayacağız" yorumunda bulundu.

SERVİS ŞOFÖRÜ OLAY ANINI ANLATTI

Askeri servis aracı kullanan Mehmet isimli şoför yaşadığı sıcak dakikaları anlattı.

Patlamanın kırmızı ışıkta durdukları sırada olduğunu anlatan sürücü, "Kırmızı ışıkta durduğumuz sırada 2 araç arkamızda belirdi, binek tipli bir araçta patlama oldu. Otobüslerde personel vardı. Çok şiddetli bir patlama oldu." dedi.

İKİNCİ PATLAMA

Öte yandan Ankara'da İçişleri Bakanlığı'nın önünde meydana gelen ikinci patlama paniğe neden oldu. Ancak bu patlamanın Bakanlık önündeki şüpheli bir paketin fünye ile patlatılmasından kaynaklandığı açıklandı.

BOZDAĞ: "BOMBA YÜKLÜ OTOMOBİL İLE SALDIRI GERÇEKLEŞTİ"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’daki patlama ile ilgili TBMM’de bilgi verdi. Bozdağ, Eskişehir yolundan Ankara’ya gelirken DSİ karşısında Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarının bulunduğu 5 aracın ortasında patlatıldığını belirtti. Bozdağ, “Bir otomobil. Bomba yüklü otomobilin patlatılması sonucu olay meydana gelmiştir. Kim veya kimler tarafından yaptırıldığı konu incelenmekte. Bütün boyutlarıyla güvenlik birimleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olay yeri inceleme ile bütün boyutlarıyla incelenmekte. En kısa sürede aydınlatılmasını arzuluyoruz.” dedi.

Olayın olduğu yerin Eskişehir yolundan Ankara’ya gelirken DSİ karşısında bulunan Merasim Sokak olduğunu belirten Bozdağ, şunları kaydetti: “Eskişehir istikametinden gelen bir araç Merasim Sokağı 100-150 metre geçtikten sonra askeri servis araçlarının bulunduğu sağlı sollu 5 aracı ortasına geldiği sırada bir patlama var. Bir otomobil bomba yüklü otomobilin patlatılması sonucu olay meydana gelmiştir. Kim veya kimler tarafından yaptırıldığı konu incelenmekte. Bütün boyutlarıyla KOM güvenlik birimleri Ankara Başsavcılığı olay yeri inceleme ile bütün boyutlarıyla incelenmekte. En kısa sürede aydınlatılmasını arzuluyoruz."

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Saldırı ile ilgili Genelkurmay'dan da açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi:

"17 Şubat 2016 Çarşamba günü saat 18:31'de Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına, İnönü Bulvarı üzerinde bulunan kavşaktaki trafik ışıklarında bekledikleri esnada bir terör saldırısı düzenlenmiştir.

Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımız ile vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

ÖMER ÇELİK: "TERÖR ANKARA'DA ALÇAKÇA SALDIRDI"

AKP Sözcüsü Ömer Çelik Twitter'dan açıklama yaparak "Terör Ankara'da alçakça saldırdı. Lanetliyoruz bu saldırıyı.. Vatandaşlarımızın en yoğun olduğu bölgelerden birinde bu saldırının gerçekleşmesi terörün alçaklığını ve hainliğini bir kere daha gösteriyor" diye yazdı.

RUSYA: "SALDIRIYI SERT ŞEKİLDE KINIYORUZ"

Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç, saldırıyı kınadığını belirterek "Rusya, her türlü tartışmalı sorunlarının çözümünde terör eylemlerinin yöntem olarak kullanılmasına karşı. Biz Ankara'nın merkezinde yapılan saldırıları sert şekilde kınıyoruz, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz" dedi.

ALMANYA: "TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ"

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, terör saldırısını şiddetle kınadığını belirterek, "Biz Almanlar acınızı paylaşıyoruz. Bu tür insanlık dışı saldırıları yapanlarla mücadelede Türkiye'nin yanındayız" ifadelerini kullandı.

NATO'DAN KINAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara'daki saldırıyı kınadığını bildirdi.

Stoltenberg yazılı açıklamasında, ''Ankara'nın kalbinde, askeri personel taşıyan otobüslere dönük terör saldırısını güçlü bir şekilde kınıyorum. Yakınlarını kaybedenlere ve Türk halkına baş sağlığı diliyorum. Düşüncelerimiz yaralılarla birilikte. Bu tür saldırılara hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez. NATO müttefikleri, terörle mücadelede omuz omuzadır'' dedi.


Hürriyet Gazetesi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

İSTİSMARA JET İDDİANAME
Antalya'da, taşın üzerine yazarak yardım isteyen kız çocuğu A.K.'ye cinsel istismarda bulunan,...

Haberi Oku