Gündem:
EMİNAĞAOĞLU'NU BU KEZ İÇERİYE BİLE ALMADILAR
EMİNAĞAOĞLU'NU BU KEZ İÇERİYE BİLE ALMADILAR

Yargıçlar Sendikası Başkanı hâkim Ömer Faruk Eminağaoğlu, Türk Ceza Kanununda değişiklik öngören yasa tasarısının Meclis komisyon görüşmelerine katılmak istedi ancak “davetsiz” olduğu için kabul edilmedi. Eminağaoğlu, Adalet Komisyonundaki görüşmelerde neden bulunmak istediğini ve Meclis’te yaşadıklarını Odatv’ye anlattı.

- TBMM’ye girmeden önce de engellemeyle karşılaştığınızı belirttiniz o gün neler yaşadınız?

Meclis’in daha giriş kapısında bir randevu veya içerden istek olmazsa içeri girilemeyeceği, bunun bir güvenlik uygulaması olduğu ifade edilmiştir. Güvenlik uygulaması elbette söz konusu olabilir. Ancak ben de hayatımda ilk tekmeyi bu TBMM çatısı altında yedim. Tartışmalardan sonra bir milletvekilinden randevu alarak, Adalet Komisyonu’na gittim.

Bu arada Yargıçlar Sendikası’nın faaliyet alanı ile doğrudan ilgili bu tasarı hakkında görüşlerimizin alınması ve bu nedenle toplantıya katılma talebini içeren dilekçe ve ekinde mahkeme kararını vermek için etrafımda bir komisyon görevlisi aramaya başladım. Toplantı salonuna girdim. Komisyon başkanvekili Hakkı Köylü, ne olduğunu bilmeden eliyle uzaktan git git dercesine elinin tersini göstermekteydi. Söze gelince ilgili demokratik kitle örgütlerinden görüş aldıklarını ifade eden, bunu Avrupa Birliği’ne bile raporlayan kişiler, duymak istemedikleri konularda, demokrasiyi elinin tersiyle itiyorlardı!

Komisyon başkanvekilinin içeriğini bilmediği dilekçe ve eklerine gösterdiği bu tutum karşısında, iki cümle ile dilekçe ve ekinin içeriğini anlattım. Ancak bana davet yapılmadığı için, toplantıya alınmayacağım ifade edildi. O zaman bu talep karşısında, komisyonda bu durumun oylanması gerektiğini belittim. Fakat komisyon başkanvekili aynı ön yargılı davranışını sürdürmeye devam edince dilekçemi komisyona bırakarak salondan çıktım.

-Peki bu duruma muhalefet partilerinin milletvekilleri nasıl tepki gösterdi?

Bir milletvekili dışında TBMM Adalet Komisyonunda bu konuyu ve talebimizi gündeme taşıyan olmaması, yine talebimizin oylanmasını dahi isteyen olmaması vahim! Her türlü engelleri aşarak oraya ulaşan Yargıçlar Sendikası’nın dışlanması! Yargı ile ilgili tasarının yargıdan özellikle kaçırılması! Böyle bir tasarının ve içeriğinin reform diye sunulabilmesi!

-Neden komisyon toplantısına katılmak istediniz?

2004 yılında kabul edilen Türk Ceza Yasası (TCY), bugüne kadar Anayasa Mahkemesince iptal edilen hükümleri dışında tam 18 ayrı yasa ile değişikliğe uğramasına rağmen, kabulü de, yapılan her bir değişiklik te reform diye sunulabilmiştir.

Söz konusu yasayla ilgili 73 maddeden oluşan tasarı metninin, TBMM Adalet Alt Komisyonu’nda 99 maddeye çıkartıldığı, Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen HSYK Yasası’ndaki hükümlerin yerlerine öngörülen hükümlerin de, alt komisyonda tasarıya eklendiği anlaşılmıştır. Görülen, yargıya güvence olmak yerine, yine iktidarın bakışına göre bir HSYK modelinin yaratılmak istenmesidir.

İktidar, kendi üzerindeki denetimleri yok etmek için her yola başvurmaktadır. Reform diye sunulan bu paket te onlardan bir tanesidir. Türk Ceza Yasası’nın kabulü reform ise, bir temel yasada 10 yıl gibi kısa bir sürede 18 ayrı yasa ile değişiklik yapılmasının açıklaması olabilir mi? Ayrıca reform olmayan bir yasada 18 kez yapılan bir değişiklikle o yasayı reformize edemediğini nasıl açıklayabilir? Bu hale getirdiği yasadaki şimdi yapmak istediği 19’ncu değişiklik neden yapılmaktadır? Aynı veya benzeri durum, paket kapsamındaki diğer yasalar için de söz konusudur. Evet, burada içi dolu bir paket vardır! Paketlenen yargı ve demokrasidir!

Yargı ile ilgili bu kadar çok önemli değişiklikler öngören tasarı bütünüyle iktidarın bakış açısına göre oluşturulmuş olup, yasalaşması, yargının bağımsızlık ve tarafsızlığın daha çok yok olması, yargının daha fazla siyasi etki altında kalması anlamına geleceğinden, görüşlerimizin iletilmesi konusunda son ana kadar beklenilmiştir.

Tasarının TBMM’ne sunulması öncesindeki hazırlık çalışmaları sırasında faaliyet alanımızı da gözeterek Yargıçlar Sendikası’na bir davetiye gönderilmemiş, sendikamızdan görüş alınmamıştır. Hükümetin sergilediği bu tutumun, erkler ayrılığı karşısında TBMM tarafından sergilenmeyeceği ümidiyle son ana kadar beklenilmiştir. Ancak aynı tutum TBMM Adalet Alt Komisyonu tarafından da sergilenmiştir.

TBMM Adalet Komisyonu’nun ilgili örgütleri dışlayıcı, hükümetle aynı paraleldeki bu tutumu, yargı ile  ilgili sürecin hükümetin yazdığı gibi biçimlenmesine yol açan, demokratik hukuk devleti kurallarıyla bağdaşmayan bir tutumdur. Söz konusu yasa paketi ile yargıya bakışının güdümlü bir yargı yaratmak olduğunu bir kez daha ortaya koyan iktidar, TBMM Adalet Komisyonu'nda kendi anlayışının baskın bir biçimde öne çıkması nedeniyle, yargı alanında kendi yazdığını yaşama geçirme konusunda daha rahat hareket etmektedir.


ODA TV
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

MİKAİL BOZLAĞAN TOPRAĞA VERİLDİ
İçişleri Bakanlığı'na saldırı düzenleyen iki teröristin, arabası gasp edip öldürdüğü Mikail...

Haberi Oku