Gündem:
FIRAT HABER AJANSI'NDAN PERİNÇEK'E YANIT
FIRAT HABER AJANSI'NDAN PERİNÇEK'E YANIT

PKK'nın kendi kamplarında Türkçe eğitim aldıklarını söyleyen Doğu Perinçek,"Kendi örgütlerinde Kürtçe konuşmayanlar, Türkiye’de Kürtçe eğitim istiyorlar" demişti. Kürtçe bilim yapılamadığını ve bu yüzden Kürtçe eğitimin yanlış olduğunu iddia eden Perinçek, "İlkokulda Kürtçe eğitim alan çocuklarımız, hukukçu, iktisatçı, doktor, mühendis, subay ve bilim adamı olamayacaksa, eğitim niçin yapılacak?" diye sormuştu. PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı bugün Perinçek'e "Perinçek'in anadilde eğitimde 23 yıllık 'U' dönüşü" başlığıyla yanıt verdi. 

Bir dönem Aydınlıkçılar'ın çıkardığı 2000'e Doğru dergilerinin kapaklarını sıralayan Ajans, "Bugün Amed, Cizre ve Yüksekova'da Kürtçe eğitim verecek ilkokullar açılıyor. Okulların açılışı öncesinde hükümetin emri ile kaymakamlıklar harekete geçip, tehdit edercesine  Kürtçe eğitim ve öğretimin yasak olduğunu, hayata geçirenler hakkında dava açılacağını belirttiler. Türkiye'de kendilerine 'solcu' diyen ulusalcılar ise geçmişte yaptıkları sözleri ve parti programlarını unutarak Kürtçe eğitimin verilemeyeceğini, Kürtçe'nin bilim dili olmadığını ileri sürmeye başladılar." ifadelerini kullandı. 

İşte PKK'ya yakın ajansın Perinçek'e cevaben yayınladığı o kapaklar:DOĞU PERİNÇEK'İN 23 YIL ÖNCEKİ PROGRAMINI YAYINLADILAR

PKK'ya yakınlığıyla bilinen ajans, Doğu Perinçek'in Kürt sorununa ilişkin 15 Eylül 1991 tarihli "2000'e Doğru" dergisinde yayınlandığı iddia edilen programa yer verdi. Fırat Haber Ajansı, o programda Perinçek'in, Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etme, devlet kurma hakkı, Kürt sorununun aynı sınırlar içinde iki ayrı devlet halinde çözülebilmesi ve "Demokratik, Federal, Emekçi Cumhuriyeti" gibi önerilerin olduğunu iddia etti.

Ajansın yayınladığı "2000'e Doğru" dergisini kaynak göstererek aktardığı, o dönem ki Perinçek'in 'Kürt sorununun çözümü' programı maddelerinin bazılarının ise şöyle:

*- Kürt milleti kendi kaderini tayin etme hakkına sahiptir. Eğer isterse ayrı bir devlet kurabilir. Emekçilerin çıkarı, demokratik bir halk devrimiyle tam hak eşitliği ve özgürlük temelinde, gönüllü birliği gerçekleştirmededir. Ayrılma hakkı, gönüllü birliğin her zaman vazgeçilmez koşuludur.

*- Birlikte veya ayrı yaşamak milletlerin özgür iradelerine bağlıdır. Bu özgür iradenin ortaya konabilmesi için, Kürt illerinde referandum yapılmalıdır. Referandumda, ayrılmayı savunanlar da özgürce propaganda yapabilmelidir.

*- Bugünkü tarihsel koşullarda, iki milletin emekçilerinin yararına olan çözüm, iki federe devletin eşit olarak katıldığı, demokratik, federal bir cumhuriyettir.

*- Federal Halk Meclisi iki meclisten oluştur. Temsilciler Meclisi ve Milletler Meclisi.

*- Federal Anayasa, iki milletin ortak anayasasıdır. Her iki milletin ayrı ayrı çoğunluğu tarafından referandumla kabul edilerek yürürlüğe girer. Federe devletin ayrıca kendi anayasaları vardır.

*- Federal Cumhuriyetin bayrağı ve marşı, Türklerin ve Kürtlerin ortak bayrakları ve marşladır. Ayrıca her federe devletin kendi bayrağı ve marşı vardır. Federayonun ismi tek bir millete dayandırılmaz.

*- Her milletin milli ve dini azınlıklarının dillerinin ve kültürlerinini geliştirme, siyasal çalışma ve özgütlenme hakları ve özgürlükleri güvence altındadır.

*- Resmi dil Türkçe ve Kürtçedir. Her federe cumhuriyette kendi dili esastır. Federasyonların kararları iki dilde yazılır. İlkokuldan üniversiteye kadar ve bütün kültür kurumlarında her iki dilden eğitim, araştırma, basın, yayın, radyo, televizyon ve iletişim olanakları gerçekleştirilir."


ODA TV
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

KRİTİK TOPLANTI SONA ERDİ
CHP Merkez Yönetim Kurulu yaklaşık 5 saat sürdü, tüm MYK üyeleri istifalarını sundu.

Haberi Oku