Gündem:
MEMURLARA MÜJDELİ HABER
MEMURLARA MÜJDELİ HABER

Yıllık izinlerle ilgili son karar açıklandı!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası memurlara müjdeli haber geldi. Kurtulmuş memurların yıllık izin yasağının kaldırıldığını açıkladı. Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada "Bugün itibariye kamu görevlilerinin yıllık izin yasağı kaldırılmıştır. Senelik izinlerini kullanabileceklerdir. Senelik izinlerini tekrar kendi programlarına koyabileceklerdir. Bildiğiniz gibi bu yasak vatandaşlarımızı herhangi bir şekilde zor durumda bırakmak için değil, memurlarımızı zor durumda bırakmak için değil, özellikle FETÖ’ya karşı yapılan operasyonlarda tedbiren alınmış bir karardı. Bugün itibariyle bu kararı kaldırıyoruz" diye konuştu.

İşte Numan Kurtulmuş’un açıklamasından satır başları:

Türkiye tarihinin ne büyük mitingini yaşadık dün. Emniyet kayıtlarına göre 25 milyon vatandaşımız bugüne kadar demokrasi nöbetine katılmıştır. Dün yine emniyetin kayıtlarına göre İstanbul’da 5 milyon vatandaşımız bir araya gelmiş, Türkiye genelinde diğer illerde de 10 milyon insanımız meydanlara çıkmıştır.

-Bundan sonra bu mitingden sonra ABD yetkililerinin Gülen’i orada saklama koruma konusunda ciddi tereddütler geçirdiklerini zannediyorum. Bundan sonra ABD’li yöneticiler bir tercih yapmak zorundadırlar. Ya bir terörist ele başını tutacaklar ya da 79 milyon Türk insanını tercih edecekler.

-Toplumun bütün kesimleri demokrasiye sahip çıkmıştır. Yenikapı Türkiye için yeni bir kapının açılması olmuştur. Demokratik olgunluğa açılan yeni bir kapı olmuştur.

-İnşallah bu miladı siyasetçiler olarak bizler de iyi değerlendireceğiz. Bundan sonra hem Türkiye büyük bir ivme kazanarak reform istikametinde yoluna devam edecek. 15 Temmuz darbe teşebbüsünden itibaren kamu diplomasisi alanından da ciddi faaliyetler yürütüyoruz.

-Türkiye’nin tezlerini bütün dünyaya anlatmaya gayret ediyoruz. Ama anlamak istemeyenler ortadaki gerçek ne kadar yalın olursa olsun anlamak istemiyorlardı. Ama dünkü mitingin bu çevrelerin de gözünü açtığını zannediyoruz.

-Bakanlar kurulunda ele aldığımız bir başka konu şişe ekonomideki reform hareketleridir. Bu darbe sonrasındaki gelişmeler Türkiye ekonomisini etkilememiştir. Yeni desteklerin gündeme alınmasını ele aldık. Ekonomi ile ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını sürdürüyor.

-Bundan sonra iş adamlarımız sadece taşınmazlarını değil taşınmaz mallarını da bankalara teminat olarak gösterebilecektir. Bu özellikle KOBİ’lerimiz için hayat damarı olacaktır.

KAMU ÇALIŞANLARININ İZİN YASAĞI

Bugün itibariyle kamu personelinin izin yasağı kaldırılmıştır. Senelik izinlerini kullanabileceklerdir.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ

Büyük ihtimalle Kurban Bayramı tatilimiz de 9 günlük olacak, yani cuma günü olacak ama onun kararı henüz Bakanlar Kuruluna gelmedi. Kurban bayramıyla ilgili bir karar henüz alınmadı.

KANDİL’E SIĞINAN ASKERLER İDDİASI

186 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve 30 Jandarma Genel Komutanlığı mensubu personel, yani toplam 216 kişi firaridir. Onlar, kaçmıştır. Bunların içerisinde 9 tanesi de general rütbesinde olan kaçaklardır. Bunların 9 tanesi de general rütbesindeki kaçaklardır. Kaçakların, Kuzey Irak'ta başka bir terör örgütünün elinde olduğu bilgisi, bizim resmi kaynaklarımız tarafından asla doğrulanmamıştır. Bunlar şu anda bizim açımızdan spekülasyon mahiyetinde birtakım sözlerdir. Ama ortada bir vaka var 216 askerin firari olduğu ortadadır.

DEMOKRASİ NÖBETLERİ BİTMEDİ Mİ?

Vatandaşlarımızın içinde uzun saatler boyu kaldık. Bu millete devam derseniz millet bundan çok memnun. Meydanları sabahlara kadar bekliyorlar. Aslında bekledikleri Türkiye’nin dirliği ve birliğidir. Ama bu mitingler zinciri ve dünkü mitingin bunu taçlandırılmasıdır. Çarşambaya kadar bunların sürdürülmesini sayın cumhurbaşkanımız talep etmiştir.

İSTİHBARATI DÜZENLEYEN BİR KHK OLACAK. MECLİS TATİLE GİRECEK Mİ?

Meclis tatili için partilerin oturup uzlaşıp karar vermesi lazım. Meclisin de bir tatil ihtiyacı olduğunu söylemek isterim. Muhtemelen ayın 19’u itibariyle meclis tatile girecektir. 1 aylık bir süre olabilir.

Bu sene biraz erken başlayacağız. KHK’lar ile ilgili olarak, bütün KHK’lar üzerinde çok titiz çalışıyoruz. Hangi kurumlarımıza zafiyet var çok titiz çalışıyoruz. Bunlar olgunlaştığında meclise gelecek ve yasalaşarak çıkacaktır.

ALMAN BAŞBAKAN YARDIMCISININ “TÜRKİYE 20 YIL AB ÜYESİ OLAMAYACAK” SÖZLERİ

AB kendi içinde çok ciddi çelişkiler yaşadığı için Avrupa’daki siyasetçilerden böyle görüşler gelip kamuoyuyla paylaşılıyor.

AKADEMİSYENLERİN İZİNLERİ YASAĞI DA KALKTI MI?

Bir genel tedbir kısmı var. Yürütülen soruşturmaların selameti bakımından yıllık izinler durdurulmuştu. Şimdi bunun kaldırıyoruz. Bütün memurlarımız için bu başka bir şey.

Devam eden soruşturmalar var açığa alınanalar var. Buralarda savcılıkların vereceği kararlarsa başka kararlardır.

Biz idari tasarruf olarak tedbiren aldığımız bu tasarrufu geri alıyoruz. Üniversite hocası olarak da yıllık izne çıkabilirler.

FERHAT SARIKAYA’NIN AÇIKLAMALARI İLE İLGİLİ HÜKÜMETİN GÖRÜŞÜ NEDİR?

TV’lerde her gün her akşam konuşuyor. Bu açıklamaların hepsi aslında savcılar bakımından işlem yapabilecekleri veri oluşturuyor.
Bu husus savcıların takdirinde olan bir husustur.

KOBANİ HAKKINDA AÇIKALMALAR

Zannediyorum sayın Çelik’e soracaksınız bunlar ama sanıyorum belli duyumlar çerçevesinde konuştu.

15 Temmuz sadece bir darbe teşebbüsü değil önce iç savaş sonra da dış işgale hazırlama projesiydi. Bizim elimizde net bilgiler yok.

Sayın Çelik’in söylediği kendi duyumları.

GÖZALTILAR ASINDA YABANCILAR VAR MI?

Şu ana kadar geniş kapsamlı bir soruşturma devam ediyor. Bu çerçevede bizim elimizde bilgiler şu ana kadar 10 yabancı uyruklu hakkında işlem yapılmıştır. Bu rakamın artabileceğini söyleyebilirim.

ABD’DEN NASIL BİR SONUÇ BEKLENİYOR?

Bu millet tek yumruk olarak darbeye karşı çıktığını ortaya koydu. Herkes ortaya çıktı. Herkes “bu FETÖ'den nefret ediyoruz bize verin” dedi.
Bu kadar yakın iki ülkenin birinde bir terör elebaşı oturacak bu siyaseten anlamlı değildir.

79 milyonun tamamı darbeye fetöye karşı. Tamamı bu eşkıya başının Türkiye’ye getirilmesini istiyor. Terör elebaşının orada kalmaya devam etmesinin ABD’ye zarar vereceğini düşünüyorum.

RTÜK’ÜN TV’LERDEN ALDIĞI PAY DÜŞÜRÜLÜYOR

RTÜK’ün reklam gelirlerinden aldığı payın düşürülmesi konunda yoğun talepler oldu. 15 temmuz akşamı Türk medyası yıldızlı pekiyi ile demokrasi sınavından mezun olmuştur.

Türk medyasının bu tavrı olmasaydı darbe karşısında milletimizin sokaklara çıkması da pek mümkün olmayacaktı. Şükranımızın bir göstergesi olarak bir karar aldık ve yüzde 3’lük RTÜK'ün reklam payını yüzde 1.5’e düşürdük.

14 AĞUSTOS’TA SİBER SALDIRI İDDİASI

216 firari asker var. Bu FETÖ darbe girişiminin aysbergin üzerindeki kısmı. Altta büyük kısmı olduğunu düşünüyoruz. Ama kenara çekilip vazgeçeceklerini düşünmüyoruz. Bir daha Türkiye’de askeri darbe yaparak yönetime el koyma şeklinde bir operasyon yapmaları mümkün değildir. Bir darbe tehdidi kalmadığının rahatlıkla söyleyebilirim. Ama bu örgüt geride kalan unsurları ve işbirlikçileriyle Türkiye ye karşı hareket etmeye devam edecekler. En ufak bir istihbarat bile değerlendiriliyor. Uyanık olacağız. Siber saldırı mı başka saldırı mı yaparlar hepsini önleyecek saldırılarımız devam ediyor. Allah fırsat vermesin. Allah fırsat vermedi millet de fırsat vermedi. Bu fırsatı bulamayacaklar.


Hürriyet Gazetesi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

KAÇAK AĞLAR DRONE'a YAKALANDI
Kırklareli'nde kaçak avlanmak amacıyla baraj gölüne serilen ağlar, drone ile tespit edilerek jandarma...

Haberi Oku