Gündem:
ÜNLÜ GECE KULÜBÜNE ALÇAK SALDIRI
ÜNLÜ GECE KULÜBÜNE ALÇAK SALDIRI

İstanbul’un ünlü eğlence mekanlarından Ortaköy’deki Reina'ya gece 01.30 sıralarında silahlı saldırı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, alçak saldırıda 39 kişinin hayatını kaybettiğini, 69 kişinin tedavi gördüğünü söyledi. Bakan Soylu, saldırgana ilişkin "Bize gelen bilgiler çerçevesinde bir kişi olduğu görülüyor. Mont pantolon şeklinde içeriye silahla tarayarak girmiş. İçeride de farklı bir giysiyle birlikte dışarı çıktığına dair bir bilgi var" açıklamasında bulundu.

Hayatını kaybeden 21 kişinin kimliği (16'sı yabancı, 5'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı) belli oldu. Teröristi arama çalışmaları ise sürüyor. Saldırıda ölenler arasında Suudi Arabistan, Fas, Lübnan ve Libya vatandaşları da bulunduğu açıklandı. Ayrıca İsrail yayını Ynet'te İsrail vatandaşı Lian Zuher'in cesedine ulaşıldığı haberi yer aldı. 

İlk bilgilere göre, saldırıyı otomatik silah taşıyan noel baba kılığına girmiş 2 teröristin gerçekleştirdiği öne sürüldü. Ancak Noel Baba kıyafeti iddiası daha sonra yalanlandı. Teröristlerin ses bombası attıktan sonra ellerindeki otomatik silahlarla, önce kapıdaki polis memuru Burak Yıldız'ı şehit ettiği, ardından kalabalığa rastgele açtığı iddia edildi. Ancak Bakan Soylu ise saldırıyı teröristin tek başına gerçekleştirdiğini ifade etti.

Teröristin hala içeride olduğu iddiası üzerine, özel harekat polisleri gece kulübü boşaltıldıktan sonra içeride arama yaptı. Ancak teröristin izine rastlanmadı. Öte yandan güvenlik kamerası görüntülerinde saldırganın üzerindeki kıyafeti çıkardığı görülüyor. Saldırganın kalabalığın arasına karışıp kaçmış olabileceği düşünülüyor.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım yaralılara yaptığı ziyaretin ardından hastane önünde bir açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım şu bilgileri paylaştı:

Dün akşam ilk saatlerde bir eğlence merkezinde savunmasız sivil insanlara karşı alçakça bir silahlı eylem gerçekleştirildi. Maalesef bu olayda Türk ve yabancı uyruklu olmak üzere 39 masum insan hayatını kaybetti. 60'ın üzerinde de yaralı var yaralılar taburcu oluyor. Yaralılardan durumu kritik olanlar var ama fazla değil.

Terör insanlığın ortak derdidir. Terörle hiçbir yere  varılmaz. terörün amacı birliğimizi beraberliğimizi zedelemek emellerine ulaşmak için ortam hazırlamaktır. Türkiye bir süreden beri bölgede hem PKK'ya hem FETÖ hem de DEAŞ'e karşı mücadele ediyor. Ama teröre asla boyun eğmeyeceğiz. Bugün burada olan bu terör dünyanın bir başka ülkesinde yarın olabilir bunun hiçbir garantisi yok. Hiçbir ülke güvende değildir. Daha birkaç gün önce Almanya'da oldu, Irak 'ta oldu daha önce de oldu oluyor. O yüzden bizim söylediğimiz bir şey var terörün kutsalı olmaz terör her yerde terördür. Terörle mücadele çifte standart zaafiyet oluşturur. Türkiye'nin Rusya ile birlikte inisiyatif alması adımları ve bunun daha sonra BM tarafından kabul edilmesi bölgede terörle mücadelede ciddi bir başarı anlamına geliyor. Bundan sonra bu ve buna benzer olaylarla bütün ülkeler karşılaşabilir. Ama milletime şunu söylüyorum terör bizi yıldıramaz beraberliğimizi bozamaz biz terörü korkuturuz. Üzerine gitmeye devam edeceğiz. Burada en büyük güvencemiz milletmizin dayanışma ve kardeşlik ruhudur. Bu devam ettiği sürece üstesinden gelemeyeceğimiz durum yoktur. Bir kez daha başsağlığı diliyorum ve 2017'de inşallah terörle mücadele konusu başta olmak üzere ülkemiz için var gücümüzle daha fazla çalışacağımıza milletimize söylüyorum.

Terörist noel baba kılığına girmiş asla aslı astarı yok. Terörist bildiğimiz silahlı terörist. Rastgele kurşun yağdırmak suretiyle bu kadar insanımızın ölümüne vesile oluyor. Bunun dışındaki değerlendirmeler gerçeği yansıtmıyor. Daha sonra silahını bırakıp kargaşadan yararlanarak olay yerinden uzaklaşıyor. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. İhtimaller şekillenmeye başladı polis istihbarat ekipleri çalışıyorlar.

NETANYAHU'DAN AÇIKLAMA

İsrail Başbakanı  Benyamin Netanyahu, İstanbul Reina'da yaşanan katliamın ardından bir mesaj yayınladı.

Yaralananlar ve ölenler arasında İsraillilerin olmasına da değinen Netanyah, Türkiye'ye başsağlığı diledi. Yaralanan İsrail vatandaşlar hakkında henüz net bilgi alınamadığını aktardı.

"SAĞ OLAN HERKESİN KAFASINA SIKTILAR"

Saldırıda yaralananlar çevre hastanelere sevk edilirken, Şişli Hamidiye Şişli Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen bir yaralı, "Herkesi taradılar. 3-4 kişi taramalarla taradı. Sağ olan herkesin kafasına sıktılar içeride" diye konuştu. Bir görgü tanığı da teröristin Arapça bağırarak bir şeyler söylediğini aktardı.

REİNA'NIN SAHİBİ: SALDIRI GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

Hürriyet muhabiri Toygun Atilla,  “Kendisine ulaştığımda ağlamaktan güçlükle konuşabiliyordu” şeklinde ifade ederek Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’ın söylediklerini aktardı: “İçeri giren şerefsizler Kalaşnikoflarla taramışlar. Amerikan istihbaratı bunun bilgisini vermişti. 1 hafta 10 gün süreyle buralarda deniz dahil güvenlik önlemleri alındı. Sonra ne oldu? Göz göre göre bu saldırı meydana geldi.” 
Mehmet Koçarslan daha sonra yaptığı ek açıklamada ise şunları söyledi: "İçim kan ağlıyor. Canlarımız öldü. Arkadaşlarım, misafirlerim öldü. İçim kan ağlıyor. Acımız bile tazeyken maalesef sözlerimden yanlış anlamlar çıkartılmış. Amerikan istihbaratı bana bilgi vermedi. 29 Ekim'de gazetelere, televizyonlara yansıyan ve kendi vatandaşlarına yönelik yaptıkları uyarıyı anlatmaya çalıştım. Dediğim sadece budur, verdiğim tepki buna yöneliktir. 17 Aralık'tan beri Beşiktaş'tan Bebek istikametine kadar İstanbul polisi 3 ayrı noktada kontrol noktası oluşturmuştu. Polis arkadaşlar yağmurda, çamurda görev yapıyor, aramalar gerçekleştiriyordu. Hatta dün bu kontrol noktaları 4'e çıkartılmış. Benim çalışanlarım bile işyerine bu aramalardan geçerek gelmişler. Bütün bu önlemlere rağmen hain saldırı gerçekleşti"   

SÜLEYMAN SOYLU: TERÖRİST ARANIYOR 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'daki terör saldırısında 39 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek "Bunların şu anda 21'inin kimliği belli. Henüz diğer 18'inin kimliğiyle ilgili tespit çalışmaları devam ediyor. 16'sı yabancı uyruklu, 5'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, diğer kimliği belli olmayanlarla ilgili böyle bir değerlendirme yapamıyoruz." dedi.

Bakan Soylu'nun açıklaması şöyle:

"Şu anda 69 vatandaşımız, daha doğrusu 69 kişi hastanelerde tedavi görüyor. Bunun 4'ü ağır olarak bize bildirildi, 1'i çok ağır. Elbette ki bir terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Hain, sivil insanlara yönelik ve milletin umutlarını tazelediği bir yılbaşında gerçekleşen ve insanların korunmasız olduğu bir yerde, onların böyle bir şeyden habersiz, hiçbir şekilde akıllarından geçmeyen bir durumda yapılan insanlık dışı ve alçak bir saldırı. Teröristi arama çalışmaları devam ediyor. Emniyetimiz gerekli operasyonları başlattı. İnşallah yakın bir zamanda ele geçeceğini ümit ediyoruz. İnşallah bir daha böyle bir saldırıyla karşı karşıya kalmayız. Tekrar başımız sağ olsun." 

Terör saldırısını kimin yaptığı ile ilgili bir soru üzerine Soylu, "Bize gelen bilgiler çerçevesinde bir kişi olduğu görülüyor. Mont pantolon şeklinde içeriye silahla tarayarak girmiş. İçeride de farklı bir giysiyle birlikte dışarı çıktığına dair bir bilgi var. Tüm detaylı çalışmalar gerçekleşiyor şu anda. Net bir değerlendirme yapmamız çok doğru olmaz. Net bir değerlendirme olunca da kamuoyuyla paylaşırız." ifadelerini kullandı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Ortaköy'de bulunan gece kulübündeki terör saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında, "Ülke ve millet olarak, terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin sadece silahlı saldırılarına değil, onların ekonomik, siyasi, sosyal saldırılarına karşı da sonuna kadar mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"ÜLKEMİZİ İSTİKRARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklama şu şekilde:

"2017 yılının ilk saatlerinde İstanbul'un Ortaköy semtinde meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaşlarımıza rahmet niyaz ediyor, elim olayda yitirdiğimiz yabancı misafirlerimizi tazimle anıyorum. Hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin huzuruna kastedenler ve onların taşeronları, sivilleri de hedef alan menfur saldırılarla, ülkemizi istikrarsızlaştırmaya, halkımızın moralini bozarak kaos oluşturmaya çalışıyorlar.  Ancak bizler milletçe soğukkanlılığımızı muhafaza etmek, birbirimizle daha fazla kenetlenmek suretiyle, bu tür kirli oyunlara asla geçit vermeyeceğiz. Terörle mücadelesini sürdürmekte olan Türkiye, vatandaşlarının güvenliğini ve huzurunu sağlamak için bölgede de ne gerekiyorsa yapmak konusunda son derece kararlıdır. Farklı terör örgütlerinin ülkemizi hedef aldıkları bu saldırıların, bölgemizde yaşanan hadiselerden bağımsız olmadığının farkındayız. Ülkemize yönelik tehditleri ve saldırıları, kaynağında yok etme konusunda da kararlıyız. Bu süreçte kaybettiğimiz her bir can, yüreğimizi dağlamakla birlikte, mücadele azmimizi kamçılamakta, kararlılığımızı perçinlemektedir. Ülke ve millet olarak, terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin sadece silahlı saldırılarına değil, onların ekonomik, siyasi, sosyal saldırılarına karşı da sonuna kadar mücadele edeceğiz. İstanbul'daki vahşi saldırı, terörün ayrım yapmadan kan dökmeyi, can almayı, can acıtmayı hedeflediğini açıkça ortaya koymuştur. Bu elim saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaşlarımıza tekrar Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum."


ODA TV
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner80

banner87

KAÇAK AĞLAR DRONE'a YAKALANDI
Kırklareli'nde kaçak avlanmak amacıyla baraj gölüne serilen ağlar, drone ile tespit edilerek jandarma...

Haberi Oku